90 Yıllık İnsan Beyninde Yeni Hücreler Tespit Edildi

Madrid Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre 90 yaşında olan bir insan beyninin yeni hücreler ürettiği tespit edildi.

90 Yıllık İnsan Beyninde Yeni Hücreler Tespit Edildi

İspanya Madrid Üniversitesi'nde görevli bilim insanları, bu güne kadar sanılanın aksine insan bünyesinin 90 yaşında bile yeni beyin hücresi ürettiği açıklamasını yaptılar.

Beynin hafıza ve yön bulmada önemli rolü olan bölgesi hipokampusa odaklanan bilim insanları henüz olgunlaşmasını tamamlamamış ve onun yanında yeni nöronlar tespit etti.

"Doğduğumuzda beyin hücremiz ne kadarsa onunla yaşıyoruz, yaşam içinde yenisi üretilmiyor" düşüncesine ters düşen bir araştırma sonucu ortaya koyan araştırma ekibinden Dr. Maria Llorens-Martin, 43-97 yaş grubunda hayatını kaybeden 58 kişinin beynini inceleyerek “Yeni şeyler öğrendikçe yeni nöronlar ürettiğimizi düşünüyorum ve araştırma sonuçları bu üretim sürecinin hayatımızın her safhasında sürdüğünü gösteriyor” diye konuştu.

 Llorens-Martin, Alzheimer hastalarında görülen hızla düşen nöron sayılarılarıyla ilgili de “Başlangıç safhasında nöronlarda yüzde 30 azalma oluyor. Bu azalmanın nedenini çözebilirsek Alzheimer tedavisi için de önemli adımlar atabiliriz.” diyerek Alzheimer hastalarıyla ilgili bir umut ışığı vugsunu yaptı.

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2019, 08:50

YORUM EKLE

Popüler Haberler