Bilim İnsanları Zamanın Yönünü Geri Çevirdi

Kuantum bilgisayarı kullanarak zamanın yönünü geri çevirdikleri iddasında bulunan Bilim insanlarının bu deneyi çok konuşulacağa benziyor.

Bilim İnsanları Zamanın Yönünü Geri Çevirdi

Rus, ABD'li ve İsviçreli bilim insanlarının birlikte yürüttüğü çalışmanın temel fizik kurallarına ters düştüğü ve evreni yöneten kurallarla ilgili algıları kökünden değiştirme potansiyelinin olduğu, araştırmanın kuantum bilgisayarlarının işleyişine dair de yeni fikirler verebileceği düşünülüyor.

Bilim insanları yapılan deneyin elektronlar ve kuantum fiziği kullanılarak gerçekleştirildiğini ifade ediyorlar ve "En basit benzetmeyle bilardodaki açılış vuruşuyla dağılmış olan topların tekrar başlangıçtaki yerlerine dönmesine benzer bir eylemi gerçekleştirdik" iddasındalar.

Deneyin gerçekleştirilmesini sağlayan "zaman makinesi" elektronlardan ve kuantum bilgisayarları için kullanılan veri birimi olan kubitlerden oluştuğu bilgisi paylaşıldı.

Moskova Fizik ve Teknoloji Enstitüsü'nden Gordey Lesovik konuyla ilgili, "Zamanın termodinamik yönünün tersine hareket eden bir durumu yapay olarak yaratmayı başardık" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2019, 21:24

YORUM EKLE