Dünyanın İlk Yapay Zeka Destekli Oteli Çin'de Açıldı!

Yapay zeka çalışmalarını reel sektörlerde uygulamaya koyulan Çin, dünyadaki ilk yapay zeka otelini hizmete sundu. Dünya kamuoyunun ilgi gösterdiği Flyzoo otelin konaklama ücreti 203 dolardan başlıyor.

Dünyanın İlk Yapay Zeka Destekli Oteli Çin'de Açıldı!

Yapay zeka çalışmalarıyla sık sık gündeme gelen Çin, çalışmaları reel sektörlere uyarlamaya başladı. Dünyanın en büyük e-ticaret web sayfasına sahip Alibaba Group, Çin Zhejian Eyaleti’ndeki Qinchengli alışveriş merkezindeki otelde dünyadaki ilk yapay zeka destekli oteli hayata geçirdi.

Flyzoo isimli otelde bütün imkanlara erişim yapay zeka ile sağlanmakta. Oteldeki robotlar geniş görüş açısına sahip ve kendine has uygulama ile büyük işler başarıyor. Otelin giriş ve çıkışlarında Flyzoo harekete geçiyor ve yüz tarama sistemi ile işlemlerinizi sağlıyor. Robotlar asansöre binmenizi sağlayabilir, odanıza giriş yapabilir ve yemeğinizi odanıza getirebilir. Otelde ihtiyaç duyabileceğiniz hizmetler için personel çağırmanıza gerek kalmıyor.

Gecelik Konaklama 203 Dolardan Başlıyor

Otelde personele ihtiyaç duyulan pek çok alanda artık robotların bulunduğu belirtiliyor. Otelin barında her şeyden robotlar sorumlu olmakla birlikte, her odada bir adet robot uşak mevcut. Otel CEO’su Wang Qun, dünyada ilke imza attığı bu otel hakkında açıklamalarda bulundu. Otelde insan bulunup bulunmadığıyla ilgili sorulan soruya, yapay zekanın çalışabilmesi için bir kişinin olması gerektiği cevabını verdi. Qun, robotların sadece hizmetleri iyileştirebileceğini belirterek, aşçı sayısının azaltılmadığını aktardı.

Böylesine ilgi çekici bu otel 290 odaya sahip ve otelin konaklama ücretleri 203 dolardan başlıyor. Otele girişler hakkında da bilgi veren Wang, müşterilere hem oda kartının verildiğini hem de uygulamanın kullanılabildiğini konuştu. Otel odalarının güvenliği noktasında bir problem olmadığını konuşan Wang, yüz tanıma sisteminin fotoğraf ile çalışmadığını belirtti.

Dijital Dönüşüm İhtiyaç Haline Geldi

Wang, Flyzoo otelin Alibaba’nın yeni ürünü olduğunu anlatarak, turizm sektöründe dijital dönüşüm gerektiğini vurguladı. İşletmelere bu konuda tavsiyelerde bulunan Wang, otellerin bu değişime ayak uydurmasını umduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2019, 00:09

YORUM EKLE