Elektriğin Yükselişi Petrolü Devirebilir. Otomobil Sektörü Mercek Altında.

Son yıllarda elektrikli otomobillerin üretiminin yaygınlık kazanması ile beraber gelecekte petrol bazlı çalışan otomobillerin satışının düşeceği düşünülüyor.

Elektriğin Yükselişi Petrolü Devirebilir. Otomobil Sektörü Mercek Altında.

Gelişen teknolojik imkanlar hayatımız birçok alanında sahip olduğumuz olanakları da büyük ölçüde etkiledi. Teknolojinin evrilmesi ile beraber uygulanan teknolojik çalışmalar ile beraber özellikle çevre kirliliği ve doğanın korunması için çok önemli gelişmeler yaşandı. Bu anlamda son yıllarda gelişmeye başlayan elektrikli otomobiller tüketicilerin geniş anlamda dikkatini çekmeye başladı. Elektrikli otomobiller ile beraber, piyasada çevre kirliliğinin azaltılması hedeflenirken bir yandan da ekonomik açıdan bu tip otomobillerin üretiminin ve satışının artması önemli bir etki yaratacak. Açıklanan beklentilere göre elektrikli otomobillerin satışının ve kullanımın artması yakın gelecekte petrol bazlı çalışan otomobillerin satışında düşüş etkisi yaratacak.

2040'TA 120 MİLYON ELEKTRİKLİ ARAÇ PİYASADA OLACAK

Amerika Birleşik Devletleri'nin popüler yayın kuruluşu Bloomberg'in ortaya çıkardığı istatik verilerine göre petrollü araç pazarı yakın tarihten itibaren saıtş kaybı yaşamaya başlayacak. 2040 yılında yaklaşık olarak 120 milyon elektrikli otomobilin piyasada yer alması yönünde beklentilerin olduğu bildiride yer alırken petrol satışlarının da bu durumdan olumsuz yönde etkileneceği açıklandı. Bu durum dünyanın köklü akaryakıt firmalarında olumsuz etkiye sebep olacakken, bu uygulamaların yavaş bir şekilde ilerlediği de istatik veriler ile ortaya konuldu. Bu gelişmelerin gösterdiği değişimin tıpkı dünya üzerindeki teknoloji firmalarının köklü değişimine benzetilmesi ise dikkat çekti. iPhone'un hayatımıza girişi ile beraber yalnızca bir telefon değil aynı zamanda WhatsApp ve Angry Birds gibi köklü uygulamalara da yer verildiğine işaret eden açıklamalarda, Tesla'nın bu elektrikli otomobil üretimi konusunda başı çeken firma olduğu da bildirildi.

2035 yılı itibariyle akaryakıt ile çalışan otomobillerin satışında yaklaşık olarak 1 milyon varil olacağı duyuruldu. 

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2018, 19:02

YORUM EKLE