Evde su kaplumbağası nasıl beslenir? Evde su kaplumbağası bakma önerileri

Birçok insan evinde canlı bir hayvan beslemek istemektedir. Ancak canlı bir hayvanı doğal yaşamından alıp evde beslemek oldukça zordur. Bu yüzden hayvan bakmak isteyenler evde bakılması en kolay canlılar olan balık ve kaplumbağaya yönelmektedir. Ancak bu canlıların bakımı kolay gibi görünse de sürekli bakıma ve ilgiye ihtiyaçları vardır. Evde kaplumbağa nasıl bakılır? Kaplumbağa bakımı nasıl yapılır? Evde su kaplumbağası nasıl beslenir? İşte detaylar…

Evde su kaplumbağası nasıl beslenir? Evde su kaplumbağası bakma önerileri

EVDE KAPLUMBAĞAYA YAŞAM ALANI OLUŞTURMA

Evde su kaplumbağası bakmak isteyen kişilerin önceliği bu kaplumbağaya yaşam alanı oluşturmak olmalıdır. Kafanıza göre bir leğene su doldurup kaplumbağayı orada beslemek yanlış olacaktır. Bu yüzden kaplumbağaya özel bir yaşam alanı oluşturmalısınız.

Bir kaplumbağaların kuru ve ıslak alana ihtiyacı vardır. Bu yüzden onlar özel olarak tasarlanmış akvaryumlardan almalısınız. Onların akvaryumlarına paludaryum da denir. Akvaryumun 3/4’ünü suyla doldurmanız gerekmektedir. Çünkü kaplumbağalar suda yüzmeyi severler. Kuru alanlar ise kaplumbağaların tınak bakımları açısından çok önemlidir.

Kaplumbağalar çok hızlı büyümektedir. Bu yüzden akvaryumu son sistem yapmaktan kaçınmayın. Kaplumbağaların üşümemesi için spot lambaları kullanabilirsiniz. Gündüz açıp gece kapatabilirsiniz.

Akvaryum içine ısıtıcı alarak su sıcaklığını ve akvaryum sıcaklığını koruyabilirsiniz. Türkiye’de satılan su kaplumbağalarının ana vatanı Karayipler’dir. Cinsleri Kırmızı Yanaklı Su Kaplumbağası olarak geçer. Sıcak memleketlerden gelen bu canlılar aynı sıcaklığı evinizdeki akvaryumda da hissederse mutlu olacaklardır.

Kaplumbağalar çok pis canlılardır bu yüzden akvaryuma iyi bir filtre almanız gerekmektedir.

EVDE SU KAPLUMBAĞASI NASIL BAKILIR?

Kaplumbağa ne kadar büyürse kirliliği de o kadar artacaktır. Güçlü bir filtre alın. Siz de sürekli suyunu temizleyin. Fiş fırçasıyla kaplumbağanın dış kabuğunu temizleyebilirsiniz. Hızlı büyürler. Küçük olduğuna, boylarına aldanmayın.

Ayrıca bir akvaryumda bulunması gereken ideal kaplumbağa sayısı 1 ila 3 arasındadır. Aralarına sonradan katılanlarla kavga edebilirler.

KAPLUMBAĞALARIN CİNSİYETİ NASIL ANLAŞILIR?

Kaplumbağaların cinsiyetini anlayabilmek için en az 1 yıllık zaman dilimine ihtiyaç vardır. Bu yüzden pet şoplarda sizi kandırmasınlar. Erkeklerin kuyrukları dişilere göre daha kalın olurken, tınakları da daha uzun olmaktadır. Erkekler cinsel organını kuyruklarında saklar. Dişilerin yapısı ise erkeklere göre daha kalındır. İri yapıdadırlar.

KAPLUMBAĞALAR NASIL BESLENİR?

Su kaplumbağaları çok yerler. Obur canlılardır. Sularına attığınız şeyleri afiyetle yerler. Ancak çok fazla yedirmeyin. Azar azar yedirin. Et yemeyi de severler. Yavru kaplumbağalarınız için en uygun yem farklı firmalardan çıkan hazır yemler olacaktır. Bu yemler kurutulmuş küçük kurtçuklardır, sevimli arkadaşlarınız iştahla yiyeceklerdir. Su kaplumbağaları büyüdükçe yem verme sıklığı da artmalıdır.

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2019, 04:21

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kubilay cetin
Kubilay cetin - 8 ay Önce

Su kaplumbagamiz yemini yemiyor devamlida uyuyorsa ne yapmaliyiz

rana
rana @Kubilay cetin - 2 hafta Önce

kış uykusuna yatmış olmasın


Popüler Haberler