Göktaşı yağmuru nedir? Göktaşı yağmuru ne zaman başlayacak? çıplak gözle nasıl izlenir? 12-13 Ağustos gök taşı yağmuru

İstanbul Aydın Üniversitesi Gök Bilimleri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Orhan Gölbaşı, göktaşı yağmuru nedir ve Göktaşı yağmuru çıplak gözle nasıl izlenir sorularının yanıtını verdi. Gölbaşı, 12-13 Ağustos tarihleri arasında gök taşı yağmurunun olacağını açıkladı.

Göktaşı yağmuru nedir? Göktaşı yağmuru ne zaman başlayacak? çıplak gözle nasıl izlenir? 12-13 Ağustos gök taşı yağmuru

İstanbul Aydın Üniversitesi Gök Bilimleri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Orhan Gölbaşı, yıldız kayması olarak da konuşulan göktaşı yağmuru ile ilgili açıklamalarda bulundu. Gölbaşı, Perseid Göktaşı yağmurunun her yıl 23 Temmuz-20 Ağustos 2019 tarihleri arasında gerçekleştiğini belirtti. En fazla meteor yağmurunun ise 12-13 Ağustos gecelerinin olacağını konuşan Gölbaşı, kalıntıların kaynağı olarak bilinen Swift-Tuttle Kuyruklu Yıldızı 133 yıllık döneme sahip olduğunu hatırlattı.

Bu olayın ilk olarak 1992 yılında gözlemlendiğini anlatan Göllbaşı, bir sonraki geçişin 2126 yılında yapılacağını anlattı. Bu yıl içerisinde 60-80 arasında göktaşının görülebileceğinden bahseden Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Gölbaşı, gözlem yapmak isteyenlerin kuzeydoğu yönüne bakması gerektiğini açıkladı.

Göktaşı Yağmurunu İzlemek İçin Herhangi Bir Alete Gerek Yok

Göktaşı yağmurunun izlenebilmesi için herhangi bir teknik alete gerek olmadığını açıklayan Gölbaşı, ışık kirliliğinin olmadığı bütün bölgelerden göktaşı yağmurunun izlenebileceğini hatırlattı. Gölbaşı, 15 Ağustos günü Ay’ın Dolunay evresinde olması gerekçesiyle sönük göktaşlarının görünmesinin çok zor görüleceğini anlattı.

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2019, 00:47

YORUM EKLE

Popüler Haberler