Hawking’in Gizli Yazısı Yayınlandı

Dünyaca ünlü bilim adamı Stephen Hawking’in ölmeden önceki son akademik makalesi ortaya çıktı. Hawking’in makalesinde dünyanın geleceğiyle ilgili çok önemli nüanslar yer alıyor.

Hawking’in Gizli Yazısı Yayınlandı

Yaptığı çalışmalarla dünyanın seyrini değiştirmeyi başaran Stephen Hawking, ölümünden sonra da dünyanın gündemine oturmayı başardı. Hawking öldükten sonra ortaya çıkan makalede süper insanlarla ilgili çok çarpıcı iddialarda bulundu.

Hawking’in makalesinde bu yüzyılda zeka ve saldırganlık içgüdülerinde yapılacak çalışmalar neticesinde başarılar elde edileceği yer aldı. Makalede, hükümetlerin genetik mühendislerinin yolunu tıkamaya çalışacağı gibi söylemler yer almakta. Bu söylemler dünya tarihi bakımından her ne kadar uzak görünse de söyleyen Hawking olunca bir hayli endişe uyandırıyor.

İnsan Eliyle Yeni Bir İnsan Türü Üretilecek

Hawking’in en çarpıcı savı ise süper insan yönünde. Stephen Hawking, genetik mühendisliği çalışmaları neticesinde sıradan insandan daha üstün niteliklere sahip süper insan üretileceğini ön görmüş.  Makalede, süper insanların gündelik yaşama girmesiyle birlikte geliştirilmemiş insanların önemini yitireceği ifadeleri yer alıyor. Bu anlamda geliştirilmemiş insanlar konusunda siyasi sıkıntıların yaşanacağı da makalede yer verilen noktalar arasında.

Hawking, sıradan insanların soyunun tükeneceğini ve insan ırkının büyük ihtimalle gezegenlerde kolonileşeceğini öne sürüyor. Makalede yer alan cümleler doğrultusunda insanların kendi sonlarını getireceği bilimsel adımlar atacak olması bir anlamda endişe yaratıyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2018, 21:04

YORUM EKLE

Popüler Haberler