Hindistan'ın uzay aracı Chandrayaan-2, Ayın yörüngesinde

Hindistan’ın uzay aracı Chandrayaan-2, Ay’ın yörüngesinde! Hindistan Uzay Araştırmaları Kurumu ISRO 22 Temmuz tarihinde uzaya fırlatılan araç hakkında yeni açıklamalarda bulundu. Yerel saatle 04.32’de Ay’ın yörüngesine oturduğu ifade edildi...

Hindistan'ın uzay aracı Chandrayaan-2, Ayın yörüngesinde

Hindistan Uzay Araştırmaları Kurumu ISRO, Sriharikota Uzay İstasyonu üzerinden 22 Temmuz tarihinde uzaya gönderilen uzay aracının bugün itibari ile saat 04.32’de Ay’ın yörüngesine yerleştiğini ifade etti.

Chandrayaan-2’nin toplam olarak 384.000 kilometre boyunca yolculuk ettiği ve 6-7 Eylül tarihinde Ay’ın Güney kutbuna inmesinin planlandığı açıklandı.

Daha evvelden Ay’ın karanlık yüzü olarak adlandırılan Güney Kutbu’na iniş gerçekleştirilmemişti. Hindistan her şeyin plana uygun şekilde seyretmesi durumunda ABD, Çin ve Sovyetler Birliği sonrasında Ay’a yumuşak iniş yapabilen dördüncü ülke olarak karşımıza çıkacak.

Hindistan Ay’a olan yolculuğuna ilk kez 2008 senesinde başlamıştı. Chandrayaan-1 isimli uzay aracı Ay’a iniş yapmadan radarları ile su arayışında bulunmuştu.

Chandrayaan-2’nin ise Ay’a iniş yapacağı ve su ve mineral arayışında bulunacağı ifade edildi. Aynı zamanda uzay aracının Ay zemini üzerinde sarsıntıları da ölçeceği belirtildi.

Hindistan bu uzay aracında en güçlü roketini kullandı. Fırlatma aracının 640 ton ağırlığında ve 44 metre uzunluğunda olduğu açıklandı.

2014 senesinde Mars’ın yörüngesine uydu yerleştirmeyi başaran dördüncü ülke olarak karşımıza çıkan Hindistan, 2017 senesinde de tek partide 102 adet uyduyu uzaya göndermişti ve bu yaptığı ile rekora imza atmıştı.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi ülkesinin uzay programının ilk hedeflerinden olduğunu anlattı.

Son uzay maceralarının 145 milyon dolara mal olduğunun ifade edilmesi sonrasında, projeye karşı çıkanlar ülkede ilk olarak yoksulluğun giderilmesi gerektiğini ifade ediyorlar.

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2019, 00:19

YORUM EKLE

Popüler Haberler