Kandilli Deprem Riskini Azaltacak Rise Projesine Dahil Oldu!

Fay hareketliliğinin önceden tespit edilmesini sağlayan Rise projesine Türkiye'den katılım gerçekleşti. Proje ile deprem riski taşıyan bölgeler önceden tespit edilecek.

Kandilli Deprem Riskini Azaltacak Rise Projesine Dahil Oldu!

Fay hattı üzerinde yer alan Türkiye için önemli bir çalışma olan RISE projesinde 13 ülkeden 24 enstitü yer almaktadır. Türkiye’den projeye katılım sağlayan tek kurum ise Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Deprem Mühendisliği Anabilim Dalı’dır. Yürütülen çalışmalar ile fay hatlarında yer alan ülkelerin deprem geçirme riskinin takip edilmesi amaçlanmaktadır. Gerçek zamanlı verilerin kullanılacağı belirtilmekle birlikte, yapılarda meydana gelebilecek depremlerde can kayıplarının önlenmesi için çalışılacak. Yapılardaki yıkım tehlikelerinin önlenebilmesi ve hasar tahminlerinin yapılabilmesi adına proje Türkiye için kritik bir rol üstlenebilir.

Hasar Tahmini Beyin Ameliyatına Benzemektedir

Projeyi yürüten isim ise Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Deprem Mühendisliği Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Erdal Şafak’tır. Şafak, projenin önemiyle ilgili konuştu ve deprem zararlarında binanın kalitesinin ve yer hareketlerinin iki temel unsur olduğunu belirtti. Kaliteli ve sağlam binaların yüksek seviyelerdeki sarsıntılardan etkilenmeyeceğini aktaran Şafak, kalitesiz binaların kolaylıkla yıkılabileceğini anlattı.

Yer hareketlerinin sıklığının yanında şiddete etki eden bir diğer faktör olarak da fay hattının mesafesi karşımıza çıkmaktadır. Bununla birlikte fayın yırtılma yönü ve yüzey tabakasının özellikleri de deprem etkisini etkileyen faktörler arasındadır. Şafak, sadece fiziksel büyüklüğü baz alarak ortaya çıkabilecek hasarların ekmek bıçağıyla beyin ameliyatı yapmaya benzetti. Proje kapsamında da gerekli tespitlerin daha iyi yapılabilmesi ve geliştirilebilmesi adına çalışmalar yürütüleceği belirtiliyor.

Erken Tedbir Alınabilecek

Proje ile deprem riski taşıyan bölgelerde erken önlemler alınabileceği ve yeni verilerle insanların tahliyesinin sağlanabileceği anlatılıyor. Proje ile, titreşim aletlerinin risk altındaki bölgelere yerleştirileceği ve depremi önceden haber veren titreşimlerle uyarılar verileceği ortaya çıktı. Proje için İstanbul’un merkezi bir rol üstlendiğini söyleyen Şafak, Avrupa genelinde yapı izleme sisteminin en çok İstanbul’da bulunduğunu aktardı. Şafak, çalışmaların yapıldığı yerler arasında anıtların, camilerin, alt yapı sistemlerinin de yer aldığını kamuoyuna duyurdu.

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2019, 00:34

YORUM EKLE