Kara delik fotoğrafını yayınlayan bilim insanlarına 3 milyon dolar ödül

Bilimin oskar'ı olarak nitelendirilen kara delik fotoğrafını yayınlayan bilim insanları 3 milyın dolarlık ödülün sahibi oldular.

Kara delik fotoğrafını yayınlayan bilim insanlarına 3 milyon dolar ödül

Uluslararası Olay Ufku Teleskobu projesinde yer alan 347 bilim insanı yayımladıkları kara delik fotoğrafıyla 2020 Çığır Açan Buluş Ödülü'nü kazandı. Bilim insanları bu ödülün yanı sıra 30 milyon dolarında sahibi oldu.

2020 Çığır Açan Buluş Ödülü'nün temsilcileri yaptıkları açıklamada, nisan ayında yayımlanan kara deliğin fotoğrafının bu ödüle layık görüldüğü ve yayımlayan bilim insanlarının da 3 milyon dolarlık bir ödülün sahibi olduğu belirtildi.

Uluslararası Olay Ufku Teleskobu projesinde yer alan 347 bilim insanı tarafından paylaşılacak ödülde her bir bilim insanına yaklaşık 8 bin 646 dolar ödeneceği çğrenildi.

Ödüllü projenin yöneticisi, Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi'nde görevli bilim insanı Sheperd S. Doeleman, aldıkları ödül ile ilgili bir açıklama yaparak, "çok çalışarak, risk alarak, hatalar yaparak, başarılara imza atarak geçen on yılı aşkın sürenin ve en yüksek bilimsel hedeflere bağlı bir uzman ekibi oluşturmanın mükemmel bir tasdikidir." diye konuştu.

KARA DELİĞİN FOTOĞRAFI

Kara delik

Uluslararası Olay Ufku Teleskobu projesindeki bilim adamları, nisan ayında Dünya'ya 53 milyon ışık yılı mesafedeki Başak (Virgo) takım yıldızındaki M87 Galaksi'sinin merkezindeki süper masif kara deliğin fotoğrafını yayımlamışlardı.

Fotoğrafta kara deliğin "olay ufku" olarak adlandırılan ve kütle çekiminin en güçlü olduğu eşik bölgesi ile çekim alanına giren ışığın bükülmeleri çok net görülebiliyor.

Fotoğraf aynı zamanda bilim tarihinin ilk kara delik görüntüsü olarak ta kayıtlara geçmişti.

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2019, 14:47

YORUM EKLE

Popüler Haberler