NASA, Akıllı Telefonu Olan Herkesten Her Ağacın Fotoğrafını Çekmelerini İstiyor

NASA GLOBE Observer uygulamasıyla milimetrik ölçüm yapma imkanı sağlanması için akıllı telefon kullanan herkesten her ağacın fotoğrafını çekmelerini istiyor.

NASA, Akıllı Telefonu Olan Herkesten Her Ağacın Fotoğrafını Çekmelerini İstiyor

2018 yılının Ekim ayında ICESat-2 Uydusu uzaya fırlatılmıştı. Uydu üzerinde ATLAS (Gelişmiş Topografik Lazer Altimetre Sistemi) isimli oldukça gelişmiş teknolojileri barındıran özel bir cihazı taşıyor. 

Dünya'mızın yörüngesine yerleştikten sonra saniye başına 60.000 ışık huzmesini yeryüzüne gönderen ATLAS, uzay lazeri olarak da adlandırılıyor.

ICESat-2 Uydusu'nun konumunu, açısını ve gönderilen lazer ışınlarının yüzeyden geri dönmesinin ne kadar sürdüğü ölçülerek, deniz buzu, kara buzu, okyanus, su ve ağaçların yüksekliği başarılı bir şekilde ölçülebiliyor. Sadece milimetrik ölçüm gerçekleştiremeyen cihazın için bu ölçümlerin yapılabilmesi doğrultusunda NASA devreye giriyor.

NASA'nın GLOBE Observer uygulamasıyla bir ağacın fotoğrafını çektiğinizde, sağlanan veri işleniyor ve ağacın milimetrik yükseklik ölçümü çıkartılıyor. Sağlanan yükseklik değeri, uydudan alınan ölçüm ile karşılaştırılıyor ve en doğru sonuca ulaşılıyor. Bu doğrultuda NASA, akıllı telefonu olan herkesten her gördükleri ağacın fotoğraflarını çekmelerini istiyor.

Bilim insanlarına göre, ağaçların ne kadar uzunsa dünyadaki ormanların sağlığını ve emebilecekleri karbondioksit miktarını tahmin etmeleri daha kolay olanaklar sağlıyor. 

Akıllı telefon kullananlar dünyamızın sağlığına katkıda bulunmak için GLOBE Observer uygulamasını indirip ölçümleri yapmaya başlayabilir ve bilim insanlarının daha doğru verilerle çalışıp daha kesin sonuçlara ulaşmasına katkıda bulunabilirler.

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2019, 17:11

YORUM EKLE