SpaceX Efsane Roketi İçin Seferber Oldu

Elon Musk’un CEO’su olduğu SpaceX’in Falcon 9 roketi, teknik bir arızadan dolayı denize zorunlu iniş yapmak zorunda kaldı. Falcon 9’u kurtarabilmek için çok sayıda ekip seferber oldu.

SpaceX Efsane Roketi İçin Seferber Oldu

Uzay yatırımlarıyla ünlü SpaceX şirketinin gözbebeği Falcon 9 arıza sebebiyle denize zorunlu iniş yapmak zorunda kalmıştı. Deniz yüzeyinde duran Falcon 9’un kurtarılabilmesi için firma seferber oldu. Roketin, fırlatma esnasında değil iniş yaparken teknik arıza yaşadığı ve bundan dolayı da okyanusa iniş yapmak zorunda kaldığı belirtiliyor.

Günümüzde, roketlere çok yüksek miktarlarda yatırım yapılmakta. Ancak fırlatılan roketlerin tekrar kullanılamaması çok ciddi bir maliyet meydana getiriyor. SpaceX ise bu sorunu çözen ilk firma olarak karşımıza çıkmakta. Firmanın ürettiği roketler tekrar tekrar kullanılabiliyor ve böylelikle yeni bir roket inşası için bir maliyet doğmuyor.

Çalışmalar Kurtarma Sonrası Başlayacak

SpaceX’in sağlıklı bir iniş yapılabilmesi için gerekli tetkik araştırmalarını yapacağı öne sürülüyor. Bunun yanında roketin herhangi bir kara parçasında patlayabilme ihtimali olduğu iddia ediliyor. Bu yüzden de Falcon 9’un iniş için okyanusu tercih ettiği öğrenildi. İniş performansı konusunda sıkıntılar yaşayan Falcon 9 ile ilgili çalışmaların hız kesmeden başlayacağı duyuruldu.

Öte yandan NASA ve SpaceX ortaklığıyla yapılması beklenen mürettebatsız test uçuşunun da 17 Ocak tarihine ertelendiği ifade ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2019, 13:51

YORUM EKLE