Türk Bilim İnsanlarından Mikrodalga Görüntüleme İle Kanser Tedavisinde Erken Teşhis

Türk bilim insanları, yeni geliştirdikleri mikrodalga görüntüleme ile erken evrede kanser teşhisi teknolojisi gelişirdiler.

Türk Bilim İnsanlarından Mikrodalga Görüntüleme İle Kanser Tedavisinde Erken Teşhis

ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Gençer,kanserde erken tanıya olanak sağlayacak teknolojiler üzerine çalıştıklarını, bunlardan en önemli olan "elektro-termal tekniklerle vücut sıcaklığından teşhis", bir diğerinin ise "mikrodalga görüntüleme" olduğu açıklamasında bulundu.

Elektronik görüntüleme anlamına gelen "mikrodalga görüntüleme" teknolojisinin özellikle meme kanserlerinde küçük boyutlu ve derin yerleşimli tümörlerin teşhisinde "geleceğin elektronik biyopsisi"ne aday olabileceğini kaydeden Gençer, doktora öğrencisi Can Barış Top ile geliştirdikleri teknolojiye ilişkin: "Mikrodalga antenle kanserli olduğundan şüphelenilen bölgeye elektromanyetik dalga gönderiliyor ve alıcı antenle mikrodalga sinyal alınıyor. Bu sırada odaklı ultrason aracılığıyla, öneğin 3-4 santimetre derindeki lezyonun bulunduğu noktayı titreştiriyoruz. Titreşen bu ufak bölge, alıcı mikrodalga antende Doppler sinyalleri oluşturuyor. Böylece dokunun mekanik ve elektriksel özellikleriyle ilgili bilgi toplanıyor. Dokunun bu iki farklı özelliğini kullanarak kanserli tümörleri yüksek doğruluk ile tespit etmeyi amaçlıyoruz." diye konuştu.

Gençer, Mikrodalga görüntüleme teknolojisinin Avrupa patentini yeni aldıklarına dikkat çekerek "Avrupalı bilim insanları arasında da bu teknoloji büyük heyecanla karşılandı, teknolojinin tıbbi cihaz olarak kliniklerde uygulanması merakla bekleniyor. Bu teknolojiyi Türkiye'de geliştirip üretmek istiyoruz." diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2019, 12:48

YORUM EKLE