Yapay Zeka ve Robotlara Verilen Önem Artıyor

Küreselleşen dünyaca en etkili teknolojik yenilikler arasında yapay zeka ve robot ilk iki sırada yer almakta. Yapılan araştırmalara göre yeni teknolojiye yapılan yatımın 220 milyar dolar olması bekleniyor.

Yapay Zeka ve Robotlara Verilen Önem Artıyor

KMPG’nin Yıkıcı Teknolojilerin Değişen Yüzü Araştırmasına 750’den fazla teknoloji lideri katılım sağladı. 6 yıldır gerçekleşen konferansta, katılımcılar yıkıcı teknolojiler hakkında değerlendirmelerde bulundu. Yapılan araştırmaya göre, teknoloji liderlerinin çoğu yapay zeka ve robot teknolojisini işaret etti.

Dünya genelinde yapay zeka konusunda önemli çalışmalar yürütülmekteyken, dünya genelinde harcamaların 2021 yılına kadar 1,1 trilyon dolarlık yatırım yapılacağı öngörüldü. Dünyanın her geçen gün dijitalleştiğinin altın çizen sektör lideri, yeni teknolojinin önemli kolaylıklar sağladığına dikkat çekti. Ürün satışı, hizmet ve pek çok konuda robotlar insan hayatına girmeye başlamış durumda.

Çalışan İnsanın Yerini Robotlar Alacak

Yapılan çalışmalara göre, hizmet robotlarına yönelik taleplerin ciddi anlamda arttığı ortaya çıktı. Hem maliyeti düşürmek hem de verimi artırmak için artık pek çok teknoloji devi robotları kullanıyor. Fabrikalarda ise çalışan sayısının düşürüleceği ve robotların insanın yerini alacağı sonucu çıkarılıyor. Son zamanlarda büyük firmaların taleplerini bu yönde artırması ise insanlık için tehlike oluşturacak gibi görünüyor. Uzmanlar, en geç 10 yıl içerisinde robotik ürünlerin milyonlarca kişinin yaşamını etkileyeceğini iddia ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2019, 00:44

YORUM EKLE

Popüler Haberler