ABD Başkanı Trump onunla işimiz olmaz dedi, İngiliz Büyükelçi Kim Darroch istifa etti

ABD Başkanı Donald Trump’a beceriksiz dediği iddia edilen ve arkasından Trump'ın onunla işimiz olmaz diye çıkıştığı İngiliz Büyükelçi Kim Darroch görevinden istifa etti.

ABD Başkanı Trump onunla işimiz olmaz dedi, İngiliz Büyükelçi Kim Darroch istifa etti

İngiltere'nin Washington Büyükelçisi Kim Darroch, ABD Başkanı Donald Trump ve yönetimi hakkında son derece eleştirel e-postalarının İngiliz Mail On Sunday gazetesine sızdırılmasının aynı zamanda beceriksiz ifadesini kullanmasının ortaya çıkmasının ardından Trump Büyükelçi hakkında sert eleştirlerde bulunmuştu.

Haberde, Darroch'ın ABD Başkanı ile ilgili "Trump yönetiminin esasen daha normal, daha az işlevsiz, daha az tahmin edilemez, daha az hizipçi, diplomatik olarak da daha az sakar ve beceriksiz olacağına inanmıyoruz" ifadesine yer verilmişti ve Trump yönetimindeki Beyaz Saray'ın "yetkin" olarak görüleceğini düşünmediğini kaydeden Darroch ayrıca mevcut idarenin "utanç içinde sona ermesine yol açabilecek bir şeylerin ortaya çıkabileceği" değerlendirmesini de yapmıştı.


ABD Başkanı Trump, birkaç gündür krize sebep olacak boyutta polemiğe girdiği İngiliz Büyükelçi Darroch'a yönelik eleştirilerini Twitter hesabından yayınlarak Twitter mesajında, "İngiltere'nin ABD'ye kakaladığı kaçık büyükelçi bizi heyecanlandıran biri değil, çok aptal bir adam. Elçi, önce başarısız Brexit müzakereleri hakkında kendi ülkesi ve Başbakan May ile konuşmalı" ifadesini kullanmıştı.

Trump, ayrıca dün de kendisi hakkında "beceriksiz" dediği iddia edilen Darroch'ı hedef alan açıklamalar yapmış ve "Kendisiyle artık işimiz olmaz" diye sert bir dille eleştirmişti.

İngiliz Büyükelçi Kim Darroch ise istifasını sunarak "Mevcut görevime devam edemeyeceğim" ifadelerini kullanarak görevinden ayrılma kararı aldığını açıkladı.


YORUM EKLE

Popüler Haberler