ABD Başkanı Trump'a İran'a yönelik müdahalede kongre engeli

ABD Temsilciler Meclisi aldığı bir kararla, ABD Başkanı Donald Trump'ın, İran'a karşı herhangi bir askeri müdahalesinden önce Kongre onayı almasını öngören yasal düzenlemeyi onayladı.

ABD Başkanı Trump'a İran'a yönelik müdahalede kongre engeli

ABD Temsilciler Meclisi bugün bir toplantı düzenledi. Düzenlenen toplantıda, Trump’ın İran’a yönelik herhangi bir askeri müdahale adımından önce Kongre’nin onayını almasını öngören ve Kongre’de her iki partinin de desteğini alan yasal düzenlemeyi oylamaya sundu. Oylamaya sunulan düzenleme, 170’e karşı 251 oyla kabul edildi.

ABD'nin Mayıs 2018'de nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilerek yaptırımları yeniden uygulamaya başlamasından sonra Tahran-Washington hattında gerginlik yaşanmaya başlamış ve İran Devrim Muhafızları Ordusu'nun geçen ay ABD'ye ait insansız hava aracını (İHA) Hürmüz Boğazı üzerinde vurarak düşürmüştü. 


Bu olaydan sonra söz konusu gerginlik iyice tırmanırken İran yaptığı açıklamayla İHA'nın "hava sahası ihlali nedeniyle vurulduğunu" savunurken, ABD ise uçağın "uluslararası hava sahasında vurulduğunu" öne sürmüştü.


ABD yönetimi ise son olarak, İHA’nın düşürülmesinin hemen ardından İran lideri Ali Hamaney’i de kapsayacak şekilde Tahran’a yönelik yeni yaptırımlar getirmişti.
 

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2019, 10:03

YORUM EKLE

Popüler Haberler