ABD ve Güney Kore’den Erteleme Kararı

Amerika Birleşik Devletleri ve Güney Kore’nin müşterek düzenlemeyi planladığı askeri tatbikat askıya alındı. Tatbikatın askıya alınmasının sebebi ise Kuzey Kore ile yapılan diplomasi görüşmeleri olduğu duyuruldu.

ABD ve Güney Kore’den Erteleme Kararı

Amerika Birleşik Devletleri ve Güney Kore yıllık askeri tatbikat düzenlemekteydi. Bu yıl da düzenlenmesi beklenen tatbikat askıya alındı. ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Dana White, Kuzey Kore ile yapılan diploması görüşmeleri nedeniyle bu kararın verildiğini aktardı. Güney Kore Savunma Bakanı ile bu konuda anlaşmaya gidildiğini söyleyen Dana White, tatbikat süresinde değişikliğe gidildiğini duyurdu. White, tatbikatın askıya alınması noktasında Japonya Savunma Bakanı Takeshi Iwaya ile müzakere edildiğini vurguladı.

Üç Bakan Masaya Oturmuştu

ABD-Japonya ve Güney Kore bakanları Kuzey Kore konusunda masaya oturmuştu. Üç ülke arasında yapılan müzakerelerin sonucunda Kuzey Kore ile diplomatik çabaların desteklenmesi kararı alınmıştı. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz aylarda Güney Kore ile görüşmüş ve askeri tatbikatların maliyetinden söz etmişti. Üstelik bu tatbikatın provokatif olabileceğinden bahseden Trump, daha önce de Özgürlük Bekçisi adındaki tatbikatı iptal etmişti.

Geçtiğimiz gün Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in, ABD’ye sert açıklamalarda bulunmuştu. Kuzey Kore’ye yönelik yaptırımların kaldırılması için müzakereler devam ederken, ABD bunu olumlu olarak gördüğünü açıklamıştı. Ardından Jae-in, karar alırken ABD’nin onayına ihtiyaç duymadıklarını aktarmıştı.

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2018, 13:37

YORUM EKLE

Popüler Haberler