ABD ve Huawei savaşında Trupm'tan olumlu adım

ABD ve Çin arasında devam eden ticaret savaşında ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin'den çok önemli bir açıklama geldi. Mnuchin, ABD başkanı Trupm'un Çin ile müzakerelerde ilerleme sağlanması halinde Huawei'ye yönelik yaptırımlarını gevşetmeyi düşündüğünü söyledi.

ABD ve Huawei savaşında Trupm'tan olumlu adım

ABD ve Çin arasında gerilime neden olan ticaret savaşında ABD'den olumlu bir adım geldi. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Çin'in müzakereler doğrultusunda bir anlaşma yolunda ilerlemek istemesine karşı Başkan Donald Trump'un ABD'nin Huawei'ye yönelik yaptırımlarını gevşetebileceğini belirtti.

ABD Hazine Bakanı Mnuchin, yaptığı açıklamada bir ticaret anlaşması olmaması durumunda, Washington'un bütçe açıklarını azaltmak için gümrük tarifeleri uygulamayı sürdüreceği uyarısında bulunarak; "Başkan Trump, ticaret konusunda ilerleme sağlarsak ve belirli garantiler alırsak Huawei konusunda belirli şeyler yapmaya istekli olabileceğini söylüyor. Eğer Çin bir anlaşma yolunda ilerlemek isterse, biz ortaya koyduğumuz koşullar çerçevesinde ilerlemeye hazırız. Eğer Çin adım atmak istemiyorsa, Başkan Trump ilişkileri yeniden dengelemek için tarifelerin uygulanmasına devam etmekten mutlu olur." diye konuştu.

ABD, Mayıs ayında ülkenin şirketlerinin teknolojilerini yabancı firmalara satmalarını yasaklamasını sağlayan bir yasa çıkarmıştı ve bu yasadan sonra ABD istihbarat topluluğu tarafından güvenlik tehdidi olarak görülen Çin merkezli şirket Huawei'de ABD tarafından ciddi yaptırımlarla karşı karşıya kalmıştı.

ABD Hazine Sekreteri Mnuchin ise yaptırım kararları ve Çin ile devam eden ticaret savaşı sonrasında yapılacak müzakereler doğrultusunda bir adım ve güven beklediklerini, verilecek garantiler dahilinde de Huawei'ye karşı olan yaptırımların tekrar gözden geçirebileceklerini söyledi. 

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2019, 20:13

YORUM EKLE
YORUMLAR
Eceş
Eceş - 12 ay Önce

Kimse bilmez dizi harika bir film olmus sizleri çok seviyorum uygaryda Allah kar etsin hiç sevmedim onu pislik geri kalan hepinizi çok sevirorum keremcemide burdan çok opyorum hepinize selamlar opucuklermi yoluyom dizi ekibinize çok basarylar diliyorum ne olur suleymanla alinin kardes olduklary çabucak ortaya çyksyn ya


Popüler Haberler