ABD'den Sonra Almanya'dan da Irak Kararı; Ordunun Eğitim Operasyonları Askıya Alındı

ABD'nin Irak'ta bulunan diplomatik personellerine ülkeyi terk etme emrini verdikten sonra bir kararda Almanya Hükümeti aldı. Alman ordusu bölgede gerginliğin artması gerekçe göstererek Irak'taki eğitim operasyonlarını askıya aldığını duyurdu.

ABD'den Sonra Almanya'dan da Irak Kararı; Ordunun Eğitim Operasyonları Askıya Alındı

Irak'ta gerginlik devam ediyor. Dünya ülkeleri Irak'ta yaşanan bu gerginlik gerekçesiyle Irak ile ilgili kararlarını peş peşe açıklamaya başladılar. Önce ABD Dışişleri Bakanlığının Ülkede bulunan tüm diplomatik personellerine geri dönüme çağrısı yaptıktan sonra Almanya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Jens Flosdorf, Berlin’de bir basın toplantısı düzenleyerek Alman ordusunun Irak’ta eğitim faaliyetlerini askıya aldığını açıkladı. 

İran’ın destekleyebileceği potansiyel saldırılara dair Almanya’nın duyum aldığını öne süren sözcü Jens Flosdorf, bunun Irak’ta askeri eğitim programlarının gelecek günlerde yeniden başlamayacağı anlamına gelmediğini de dikkat çekerek bu kararın, bu yönde adım atan ortak ülkelerle uyum içinde verildiğini söyledi.

Flosdorf, Irak'ta yüksek güvenlik seviyesinin uygulandığını ve askerlerin kaldıkları yerlerden çıkmamalarının ve bulundukları yerlerden ayrılmamalarının ön görüldüğünü belirterek her konuda dikkatli olduklarını belirtti.

son olarakta Hollanda’nın en büyük haber ajansı ANP, Hollanda’nın Irak’taki operasyonlarını güvenlik gerekçesiyle durdurduğunu açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2019, 20:32

YORUM EKLE

Popüler Haberler