ABD’den Türkiye’ye S-400’leri Almaktan Vazgeçin Çağrısı

ABD Demokrat ve Cumhuriyetçi Partili Kongre Üyeleri’nin de desteklediği karar tasarısında Türkiye’ye S-400’leri almaktan vazgeçin çağrısı yapıldı. Yapılan çağrının ardından Dışişleri Komisyonu’ndan da S-400 adımı geldi.

ABD’den Türkiye’ye S-400’leri Almaktan Vazgeçin Çağrısı

ABD Demokrat ve Cumhuriyetçi Partili Kongre Üyeleri’nin de desteklediği karar tasarısında Türkiye’ye S-400’leri almaktan vazgeçin çağrısı yapıldı.

ABD Temsilciler Meclisi gündemine S-400 füze savunma sistemlerimi aldı. Temsilciler Meclisi Tahsisat Komisyonu, Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı füze savunma sistemi S-400’lerle ilgili görüşme yaptı. Komisyon, savunma bütçesine Türkiye’ye F-35 savaş uçaklarının teslim edilmesini engelleyen bir madde ekledi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Rusya ile Türk-Amerikan ortaklığını ve Türkiye’nin NATO’daki rolünü tehlikeye atabilecek askeri bir ilişkiden kaçınması çağrısını yapan Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu’na sunulan tasarıda Türkiye ile tarihi müttefik ilişkisinin altı çizildi.
Tasarıda Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi anlaşmasının iptalinin de çağrısı yapıldı.

Bu kararın ABD Kongresi’nin Türkiye ile tarihi ilişkisini gösterdiğini savunan Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu’nun Demokrat Partili Başkanı Eliot Engel, “Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önemli NATO müttefikimizi götürdüğü yönden endişeliyiz. Demokrasi, sivil toplum ve özgür basına yönelik saldırıları kaygı verici. Vladimir Putin ile samimi durmak kabul edilemez. ABD Kongresi Erdoğan’ın Rusya’dan S-400 füze savunma sistemini alması halinde boş oturmayacak. Bu tasarı Erdoğan’a ‘Bu yolda gidersen ciddi sonuçlarla karşı karşıya kalacaksın’ mesajını net şekilde veriyor” dedi.
Türkiye’nin uzun süredir ABD’nin müttefiki olduğunu vurgulayan Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu’nun Cumhuriyetçi kıdemli üyesi Michael McCaul da, “Ankara’nın Rus füze sistemini alması halinde Amerika derhal yaptırım uygulamalı ve Türkiye’yi de F-35 programından çıkarmalıdır. Her iki partinin de destek verdiği karar tasarısı Türkiye’nin seçimini yapması gerektiği konusunda Kongre’den gelen açık bir mesaj olarak algılanmalı. Türkiye Rusya ile mi ortak olacak yoksa NATO müttefikleriyle mi? Umarım Erdoğan doğru kararı verir. İttifakımızın geleceği buna bağlı” diye konuştu.
Amerika'nın Sesi'nde yer alan habere göre, “Türkiye’nin Rusya’dan askeri teçhizat alma planı NATO’daki yerine zarar veren güvenlik riskleri taşımakta. Kendi ülkemizin güvenliğini ve NATO müttefiklerimizin güvenliğini korumak amacıyla, Rus savunma şirketleri ya da istihbaratıyla iş yapanlara yaptırım uygulanması dahil yasalarımızı uygulamalıyız” Cumhuriyetçi Kongre üyesi Doug Collins de, “Amerika ve Türkiye’nin güçlü ilişkileri oldu, ancak Türkiye’nin Rus hava savunma sistemini alma planlarını görmezden gelemeyiz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2019, 14:20

YORUM EKLE

Popüler Haberler