AB’den İtalya’ya 3 Hafta Süre

Avrupa Birliği komisyonu İtalya’nın 2019 yılı için hazırladığı bütçe taslak planını reddetti. AB, bu karara gerekçe olarak ise bütçe plan birliğinin uyumsuzluk içermesini gösterdi.

AB’den İtalya’ya 3 Hafta Süre

Avrupa Birliği komisyonu İtalya’nın hazırlamış olduğu bütçe taslak planını şok bir şekilde reddetti. Bütçe planında uyumsuzluk içeren noktalar yer aldığı gerekçesiyle iptal kararının alındığı açıklaması yapıldı. Avrupa Birliği komisyonu yaptığı açıklamada, İtalya’nın bütçe planını düzeltmesi gerektiği ve 3 hafta içerisinden yeniden sunması gerektiği ifadeleri yer aldı.

İtalya, 2019 yılı için bütçe açığını 0.8 olarak işaret etmişti. Ancak AB, gelecek yıl için bütçe açığının düşürülmesi gerektiği kararını verdi. Yeni İtalyan hükümeti de bu oranın 3 kat daha üstünde bir bütçe taslağı sunmuştu.

AB Üye Ülkeleri İtalya’ya Yüklenmişti

İtalya’nın hazırladığı bu bütçe planıyla çıkar elde etmeyi hedeflediğini savunan pek çok AB ülkesi atılan adımları sert bir dille eleştirdi. Değişim Hükümeti, 15 Ekim günü gelecek yıl için bütçe açığı hedefinin 2,4 olduğunu aktarmıştı. 2020 yılı için 2,1 ve 2021 yılı için ise 1,8 olması tahmin edilen bütçe açığının planda uyuşmazlık gösterdiği görüldü. İtalya, Avrupa Birliği’nde yer alan ülkeler arasında milli gelire göre Yunanistan’dan sonra en çok borcu olan ülke olarak karşımıza çıkıyor.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2018, 22:01

YORUM EKLE