AB'den Türkiye'yedeki Mülteciler İçin Yardımda İkinci Paket Yola Çıkıyor

Suriye'de yaşanan karışıklıklar sonrası göçmenler için kapıyı açan Türkiye'ye göçmen vatandaşlar için Avrupa Birliği'nden desteğin ikinci kısmı da geliyor.

AB'den Türkiye'yedeki Mülteciler İçin Yardımda İkinci Paket Yola Çıkıyor

Orta Doğu bölgesinde yaşanan karışık siyasal süreçlerin sonucunda meydana gelen çatışmalar, bölgedeki nüfusu batı yönlü olarak hareket ettirmeye devam ediyor. Suriye'de yakın tarihte yaşanan iç karışıklıklar ile Türkiye'ye sığınan göçmenlerin yaşamlarını idame ettirebilmeleri için maddi kaynak ise Avrupa Birliği'nden sağlanıyor. Henüz gerçekleştirilen Avrupa Birliği liderlerinin zirvesinde ise mülteci sorunları ile ilgili yeni ve kritik kararlar alındı.

MÜLTECİ MERKEZLERİ KURULACAK VE UYUM İÇİNDE HAREKET EDİLECEK

Avrupa Birliği zirvesinde bir araya gelen liderler 9 saatlik kritik bir görüşmeyi tamamladılar. Gerçekleştirilen müzakereler sonucunda imzalanan ortak açıklamadan detaylar gündeme aktarıldı. Bu kapsamda ortak mülteci merkezlerinin kurulması kararı alınırken uyumlu bir şekilde göçmenlerin hareketlerinin kısıtlı tutulması kararı alındı. Açılacak olan bu merkezler aracılığıyla tekrar yerleştirme, dağıtım gibi prosedürlerin gönüllülük esasına göre yapılmasına karar verildi.

Gerçekleştirilecek olan bu mülteci merkezi uygulamaları yalnızca Avrupa Birliği sınırlarında değil çeşitli noktalarda da kurulacak. Bunun yanı sıra Avrupa bölgesinde göç ile artan nüfusun yavaşlamasın sağlamak üzere bu bölgeye yoğun olarak göç veren Türkiye, Fas ve Kuzey Afrika ülkelerine daha fazla maddi kaynak verilmesine karar verildi.

Daha önce ilk kısmıı aktarılan ve Suriyeli mültecilere yönelik destek olarak verilen toplamda 3 milyar Euro tutarındaki yardımın ikinci kısmının aktarılması için de butona basıldı.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2018, 21:40

YORUM EKLE