ABD’nin Ek Vergi Kazancı Açıklandı

Amerika Birleşik Devletleri’nin Çin’e yaptığı ek tarife uygulamaları ile şuana kadar 18,4 milyar dolar kazanç sağladığı ortaya çıktı. Tarife yükünün yüzde 75’i Çinli ihracatçılardan karşılanmaya devam ediyor.

ABD’nin Ek Vergi Kazancı Açıklandı

Avrupa Ekonomik ve Mali Politika Araştırma Ağı, ABD’nin Çin’e yönelik uyguladığı vergilerden elde ettiği kazancı duyurdu. ABD, son zamanlarda uyguladığı Çin politikası ile 18,4 milyar dolarlık kazanç sağladı. ABD Başkanı Donald Trump’ın aldığı karar ile Çin’e ağır vergi yaptırımları başlatılmıştı. Hali hazırda uygulanmakta olan gümrük tarifesinin yüzde 75’inin Çinli ihracatçılar tarafından karşılandığı açıklandı.

ABD’nin izlediği politika ile gümrük tarifelerinde 25 puanlık bir değişim görülmekte. Ancak bu değişim ABD’deki Çin ürünlerinin fiyatında sadece yüzde 4,5’luk bir atışa sebep olmakta. Çinli üreticilerin fiyatlarında ise bu yüzde 20,5’luk bir düşüşe meydan verdi.

Dünyada En Büyük Ticaret Hacmine Sahip İki Ülke

Amerika Birleşik Devletleri ve Çin, dünyanın en büyük iki ekonomisi olarak karşımıza çıkmakta. Bu iki ülke aynı zamanda en büyük ticaret partnerleri. ABD-Çin ticareti her geçen yıl artış göstermekte. Geçtiğimiz yıl 635,5 milyar dolar ticaret ile büyük bir rekor kırıldı. Bu rakamın 130 milyar doları ABD ithalatı oluşturmakta. Çin ise 505,5 milyar dolarlık ihracat yaparak ekonomide büyüme kaydediyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2019, 10:23

YORUM EKLE