ABD’nin Seçim İddiasına Yalanlama

Amerika Birleşik Devletleri yetkilileri geçtiğimiz günlerde İran’ın ABD seçimlerine müdahale edeceği iddialarını savunmuştu. İran Dışişleri Bakanlığı, seçimlere karışacağı iddiasını yalanladı.

ABD’nin Seçim İddiasına Yalanlama

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi intenet sitesinden ABD seçimlerine karışma iddiasıyla ilgili açıklamada bulundu. Kasımi, Kongre ara seçimleriyle ilgili iddiaların asılsız olduğunu ve diğer ülkelerin iç işleriyle ilgilenmediklerini söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump, İran’ın içişleriyle meşgul olduğunu ve başka bir durumu düşünemeyecek kadar zayıf olduğunu dile getirdi. Kasımi, ABD Başkanı’nın bu söylemlerini dikkate aldığını söyleyerek seçimlere karışmanın mümkün olmadığını duyurdu.

İran, ABD-Türkiye İlişkilerini Bozabilir İddiası

Rahip Brunson’un geçtiğimiz günlerde serbest bırakılmasının ardından ABD-Türkiye ilişkileri normalleşmeye başlamıştı. Yetkililer bu anlamda henüz bir adım atmasa dahi piyasalarda bunun neticesi olumlu olarak görülmüştü. İlerleyen günlerde somut adımların atılması beklense de İran’ın ABD ile yaşadığı krizin Türkiye’ye ile olan ilişkileri etkileyebileceği iddia ediliyor. Uzmanlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasındaki ilişkinin İran konusunda mutabakata bağlı olacağını düşünüyor.

Rahip Brunson’un İzmir Aliağa’da görülen duruşmasında tahliye yolu açılmış ve Brunson tahliye sonrası önce Almanya’ya sonra ABD’ye gitmişti. Ardı ardına tweetler atan Trump, tahliye konusunda mutabakat olmadığını ve yaptırımların geri çekilmeyeceğini duyurmuştu.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2018, 21:49

YORUM EKLE

Popüler Haberler