Akaryakıt Zammına Direniş Sürüyor

Fransa’da pek çok kentte yeşil yeleklilerin eylemleri sürüyor. İki haftadır akaryakıt zamlarını protesto eylemleri sonrası Fransa Cumhurbaşkanı Macron, bakanlarla buluşma kararı aldı.

Akaryakıt Zammına Direniş Sürüyor

Fransa’da yeşil yelekli göstericilerin akaryakıt zamlarına yönelik protesto eylemleri bitmek bilmiyor. Eylemciler, Fransa’nın başkenti Paris başta olmak üzere pek çok kentte eylemlerini sürdürüyor. Fransız polisleri eylemcilere göz yaşartıcı gazlar ve tazyikli sularla müdahale ediyor. Geçtiğimiz günlerde yetkililer eylemlerin bilançosunu duyurdu.

133 kişinin yaralandığı eylemlerde polisler 400’den fazla göstericiyi gözaltına aldı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, halkla iletişimi kopuk olmakla suçlanıyor. Macron, eylemlerin artması üzerine sorumluların mahkemeye çıkarılacağını duyurdu. Fransız basını, eylemlerin sonucunda Cumhurbaşkanı Macron’un bütün bakanlarla görüşeceğini yazdı.

5 binden Fazla Polis İş Başında

Kentte Champs-Elysees Caddesi’nde pek çok işletmenin kepenklerini indirdiği görüldü. Protestolar sebebiyle kentte pek çok yerin trafiğe kapatıldığı ve metro seferlerinin durdurulduğu belirtiliyor. Eylemler sebebiyle 5 binden fazla polisin gece gündüz iş başında olduğunun da altı çiziliyor.

Fransız halkının yüzde 85’inin desteklediği eylemlerde, Macron’un faaliyetleri de eleştiriliyor. Cumhurbaşkanı’nın yürüttüğü reformlarla, zenginlerin daha fazla para kazandığı ve alt gelire sahip bireylerin yaşam koşullarının düştüğüne dikkat çekiliyor. Protesto yapan kişilerin büyük çoğunluğunun da orta ve alt gelirli bireyler olduğu aktarılmakta.

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2018, 17:47

YORUM EKLE

Popüler Haberler