Almanya MİT Hakkında Soruşturma Başlattı FETÖ'cüleri Uyardı: Sizi İzliyorlar

Almanya ile ilişkilerimizdeki iki taraflı gerginliğe bir yenisi daha eklendi. Almanya'nın FETÖ ile ilgili çalışmaları görmezden geldiği ve taraflı olarak uyarılarda bulunduğu iddia edildi.

Almanya MİT Hakkında Soruşturma Başlattı FETÖ'cüleri Uyardı: Sizi İzliyorlar

Türkiye'nin Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) gerçekleştirdiği operasyonlarla uluslararası anlamda FETÖ ile ilişiği bulunan tarafları incelemekteydi. Almanya'nın çeşitli eyaletlerinde de barınmakta olan terör örgütü mensupları ile ilgli yapılan çalışmalar Alman Federal Haber Alma Sevisi'ne sunuldu. 

Çalışmaların paylaşıldığı Servis, bu dosyayı Alman Hükümeti, Anayasayı Koruma Teşkilatı ve Federal Savcılık dahil olmak üzere bir çok devlet kurumu ile paylaştı. Dosyada yer alan bilgilerde örgüt ile ilişiği bulunan kişilerin sabit ve cep telefonu numaraları, kişilerin bağlı olduğu denek ve okulların tam listesi de yer almaktaydı.

ALMAN YETKİLİLER İŞBİRLİKÇİLERİ UYARDI

Terör örgütüyle ilişiği bulunduğu tespit edilen kişilerin yer aldığı dosyaya sahip olan federal yetkilileri yandaşları Türkiye'ye geri dönmeleri durumunda takip altında oldukları ve tutunabilecekleri konusunda uyardı.

Taraflı bir davranış olarak kabul edilen bu tutumun ardından geçmişe dönülüp bakıldığında BND Başkanı Bruno Kahl'ın darbe girişimine inanmadıkları beyanı da eklendi. DHA tarafından yapılan araştırmalar sonucunda BND'nin diğer bir yandan MİT'in bilgi edinmek için gerçekleştirdiği operasyonlara ilişkin araştırmalar yaptığı da ortaya çıktı. 

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2017, 18:49

YORUM EKLE