Almanya'da iki camiye taşlı saldırı

Almanya’da iki farklı camiye birden kimliği belirsiz kişiler tarafından saldırı gerçekleştirildi. Kassel'deki Merkez Camisi'ne de taşlı saldırıda bulunulurken, Bremen kentindeki Rahman Camisi'nde yaklaşık 50 Kur'an-ı Kerim tahrip edildi.

Almanya'da iki camiye taşlı saldırı

Almanya'nın Hessen eyaletinin Kassel kentindeki Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine bağlı Merkez Camisi'ne taşlı saldırı gerçekleştirildi. Cemmatin olmadığı saatlerde gerçekleştirilen taşlı saldırıda camların kırıldığı belirtildi.

Kassel Merkez Cami Deneği Başkanı Seyfettin Eryörük, saldırıyı şiddetle kınadığını belirterek, olayın sorumlularının en kısa sürede yakalanmasını istedi.

Türkiye'nin Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı cami saldırıları ile ilgili sosyal medya hesabı Facebook'tan bir paylaşımda bulunarak saldırıyı şiddetle kınadığını ve faillerinin bir an önce yakalanarak adalete teslim edilmesi gerektiğini söyledi.

Bremen'de yönetiminde daha çok Afgan ve Pakistanlıların bulunduğu Rahman Camisi'nde ise 50 Kur'an-ı Kerim'in yırtıldığı ve tuvalete atıldığı belirtildi.

Camilere karşı yapılan bu çirkin saldırı nedeniyle Bremen'de yaşayan Müslümanlartarafından tepkiyle karşılandı.

Hristiyan Demokrat Birlik Parti (CDU) Bremen Eyalet Milletvekili Dr. Oğuzhan Yazıcı ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Geçtiğimiz hafta Müslüman bir gencin bıçaklanması haberinin ardından şimdide Kur'an-ı Kerimlerin tahrip edildiği haberini alıyoruz. Bremenli Müslümanlar çok gergin ve tedirgin. Sinagoglar gibi camiler de devlet tarafından iyi korunma altına alınmalıdır." ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2019, 13:26

YORUM EKLE