Amerika Türk gününde New York Kırmızı-Beyaz'a büründü

Amerika Türk Günü kapsamında organize edilen ve sloganının "New York'ta bu yaz her yer kırmızı beyaz" olduğu program Brooklyn Belediyesi önünde gerçekleştirildi.

Amerika Türk gününde New York Kırmızı-Beyaz'a büründü

Türkiye'nin New York Başkonsolosluğunun girişimcileri tarafından gerçekleştirilen ve ülkede bulunan iş adamlarının da desteklediği "New York'ta bu yaz her yer kırmızı beyaz" sloganıyla organize edilen Amerika Türk Günü Brooklyn Belediyesi önünde yapıldı.

Gerçekleştirilen etkinliğe, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, AK Parti Denizli Milletvekili Ahmet Yıldız, MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, New York Başkonsolosu Alper Aktaş, Brooklyn Belediye Başkanı Eric Adams ve dünyaca ünlü Türk kalp cerrahı Mehmet Öz'ün yanı sıra binlerce Türk vatandaşı da katıldı.

Organizasyon kapsamında gerçekleştirilen etkinlikte bir konuşma yapan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, asıl önemli olan şeyin vatandan uzak olmanın değil vatan sevgisinden uzak olduğuna dikkate çekerek, "Siz gurbette değilsiniz, ay yıldızlı bayrağımız altında birsiniz, berabersiniz, ne güzel sizlere." diye konuştu.

Türk vatandaşlarının Amerikan toplumuna birçok konuda katkı sağladığınında altını çizen  Gül, Türkiye Cumhuriyeti ve Türk halkının da Amerikan toplumuna karşı desteklerinin daim olacağını söyledi.

Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç ise Brooklyn’i kırmızı-beyaza boyayan ve Türkiye’nin Amerika’da sadece gönüllerde değil, New York’un sokaklarında da yaşatıldığını vurgulayarak ABD-Türkiye ilişkilerinin gündemindeki sıkıntıları aşabilmenin tek yolunun ABD'deki Türk vatandaşlarının birlik ve beraberliklerini daha da güçlendirmeleri ile mümkün olacağını söyledi.

Brooklyn Belediye Başkanı Eric Adams ise düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmasında  "Dünyanın geri kalanı Suriyelilere sırtını dönmüşken, siz onlara evlerinizi  açtınız. Herkes sadece yardımdan bahsederken siz gerçekten onlara yardımcı  oldunuz, gerçek insani yardımı yapanın kim olduğunu gösterdiniz." ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2019, 13:26

YORUM EKLE

Popüler Haberler