Amerikan Üslerine Şok Tehdit

İran'da ünlü din adamı Ayetullah Ali Muhavvıdi Kırmani Cuma hutbesinde ABD'ye ateş püskürdü. Kırmani, ABD üslerinin zor günler beklediğini söyledi.

Amerikan Üslerine Şok Tehdit

İran'da din lideri seçme yetkisine sahip Uzmanlar Meclisi üyesi Ayetullah Ali Muhavvıdi Kırmani, ABD'ye adeta ateş püskürdü. Kırmani Cuma hutbesinde yaptığı konuşmada ABD'yi askeri üsler konusunda uyardı. 

ABD'nin saldırgan bir tutum izlemesi halinde üslerin güvende olmayacağını söyleyen Kırmani, asker müdahale konusunda ABD'yi uyardı. İran ile ABD'nin arasındaki krizin üst boyutlara ulaşması Ortak Kapsamlı Eylem Planı'ndan vazgeçilmesi olarak görülüyor. 

ABD' İran'a Yaptırım Uygulamaya Devam Ediyor

Washington'un ortak nükleer plandan vazgeçmesiyle birlikte ABD-İran arasındaki gerginlik üst seviyelere ulaştı. Sadece anlaşmayı iptal etmekle yetinmeyen ABD, İran'a yaptırım uygulama kararı aldı. Bu krizin ardından ABD Başkanı Donald Trump BM Genel Kurulu'nda İran'a yönelik yaptırımlara devam edileceği ifadelerini kullanmıştı. 

Trump, bu açıklamaların ardından diğer ülkeleri de İran'a yaptırım yapmaya çağırmıştı. İran'ın yalnızlaştırılması için demeçler veren Trump ile Ruhani arasındaki kriz sürmeye devam ediyor.

ABD'nin bu sert açıklamalarına dünya kamuoyundan sert tepkiler gelmiş, Trump'un tavrı eleştirilmişti. BM Genel Kurulu'nda ve diğer uluslarası kuruluşların toplantılarında ABD'nin kriz yaratmaya yönelik tavır takındığı eleştirileri yapılmaktaydı.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2018, 14:41

YORUM EKLE