Arakanlı Müslümanların Hindistan'a Sığınmasına Karşı Engel Koyuldu

Myanmar'ın Arakan eyaletinde meydana gelen budistler ile müslümanlar arasındaki kutuplaşmalarda birçok kişi hayatını kaybetti. Sığınmacıların Hindistan'a yerleşmesine engel konuldu.

Arakanlı Müslümanların Hindistan'a Sığınmasına Karşı Engel Koyuldu

Myanmar'ın Arakan eyaletindeki insanlık faciası durmak bilmiyor. Binlerce Arakanlı Müslümanın hayatını kaybettiği Budist saldırılarında köylerde yangınlarda sönmüyor. Saldırıların alevlenmeye başladığı Eylül ayının ilk haftalarında binlerce Arakanlı Müslüman hayatını kurtarmak üzere Bangladeş'e sığınmaya başlamıştı. Sığınmacı vatandaşlara kapısını açan Bangladeş'e geçmek üzere Nef nehrini geçmek isteyen birçok müslüman boğularak hayatını kaybetmişti. İçler acısı durumun yaşandığı Arakan'da son süreçte vatandaşlar artık sığınmacı olarak Hindistan'a doğru da ilerlemeye başladılar ancak olanlar oldu...

HİNDİSTAN ARAKANLILARI KABUL ETMEDİ

Hindistan'ın sınırındaki muhafızlar, Arakan'dan göç eden müslümanları ülkeye sokmamak için harekete geçtiler. Arakanlı müslümanların ülkeye girişini engellemek isteyen muhafızlar biber gazı ve göz yaşartıcı bomba ile göçmenleri engellemeye çalıştılar. Sınır muhafızlarından sorumlu olan bir kişi Aranaklı Müslümanlara zarar vermek ve onları tutuklamak istemediklerini açıklarken, Arakanlı müslümanların ülkeye girişini de istemediklerini açıkladı. 

500 BİNE YAKLAŞAN GÖÇMEN VAR

Arakan'daki korkunç facia sonrasında ülkeyi terk eden kişi sayısı 500 bine yaklaşırken birçok kişi Bangladeş'te yerleşik hayata geçmeye çabalıyor. Bangladeş, göçmenleri yüksek ölçüde koruma altına alırken Hindistan ise aynı duyarlılığı göstermek konusunda harekete geçmedi. 25 Ağustos'ta alevlenen saldırılardan itibaren toplamda 420 bin vatandaşın bölgeden göç ettiği bilgisi paylaşıldı. Ayrıca bu süreçte Hindistan ile Arakanlı müslümanlar arasında ilişkilerin uzun süredir bozuk olduğu biliniyor. Hindistan'da 2014 yılından bu yana toplamda 270 Arakanlı müslümanın hapiste olduğu öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2017, 16:48

YORUM EKLE