Aşılamayı Reddeden New York'ta Kızamık Baş Gösterdi, Hükümet Acil Durum İlan Etti

Amerika Birleşik Devletleri'nin New York eyaletinde aşırı geleneksel toplumların yaşadığı Rockland bölgesinde kızamık vakaları baş gösterdi. Hükümet artan kızamık vakaları için 30 gün süreli acil durum ilan etti.

Aşılamayı Reddeden New York'ta Kızamık Baş Gösterdi, Hükümet Acil Durum İlan Etti

ABD'nin New York eyaletinde yetkililer artan kızamık vakalarındaki artış sebebiyle acil durum önlemleri aldı. 30 gün boyunca yürürlükte kalması planlanan ve özellikle Rockland bölgesinde aşı yaptırmamış çocukların halka açık alanlarda dolaşmasını yasaklayan acil durum önlemi acil durum önlemlerinin gerekirse uzatılabileceği açıklamasında bulundu. 300 bin kişinin yaşadığı Rockland'de aşısız çocuklar halka açık alanlara girmesi bu acil durum önlemiyle yasaklandı.

Rockland Bölgesi Sözcüsü John G. Lyon son 6 aydır bölgede 153 kızamık vakası görüldüğünü ve bunların üçte birinin bu yıl ortaya çıktığını açıklamasını yaptı.

Aşırı geleneksel yaşam standartı doğrultusunda yaşamayı seçen ve moden tıp imkanları ile aşılamayı reddeden toplulukların bulunduğu Rockland bölgesi ve New York şehrinde aşılama oranlarının daha düşük olduğunu söyleyen yetkililer, bu toplulukların salgından en çok etkilendiğini belirtti.

New York'un yanı sıra Washington Eyaleti, Texas, Illinois ve Califonia'da da kızamık vakaları olduğu tespit edildi.

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2019, 08:16

YORUM EKLE