Avrupa Birliği Üyesi Ülkelerden Suudi Arabistan'a Rest

Avrupa Birliği'ne üye ülkeler, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'nde gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili rest çekti. Cinayetin sorumlularından hesap sorulması çağrısı yaptı.

Avrupa Birliği Üyesi Ülkelerden Suudi Arabistan'a Rest

AB'ye üye 28 ülkenin Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'nde Suudi Arabistan'a yönelik karşı adım atılması için imza verdiği bilgisi verildi. AB ülkelerinin yanı sıra en az 8 ülkenin daha imza attığı aktarıldı. Ayrıca başka bir oylamada da AB ülkeleri, Suudi Arabistan'ında içinde yer alan "kara listeyi" reddetti.

Bu hamle, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'nin kurulduğu 2006 yılından bu güne yapılan Suudi Arabistan'ı eleştiren ilk çıkış.

BM İnsan Hakları Konseyi'nde bugün okunacak olan açıklamada, Riyad yönetimi Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülen Cemal Kaşıkçı cinayeti nedeniyle hedef alıyor. Açıklamaya, AB ülkelerinin yanı sıra en az 8 ülke daha imza atmış durumda.

Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim 2018 tarihinde girdiği Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'ndan bir daha çıkamadı. Gazeteci Kaşıkçı'yı öldürdüğünü haftalar sonra kabul eden Suudi Arabistan, henüz cesedin yerini açıklamış değil.

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2019, 00:22

YORUM EKLE