Avrupa Birliği Venezuela Krizini Barışçıl Yönde Çözme Taraftarı

Avrupa Birliği Venezuela'da yaşanan krizin barışçıl, demokratik ve siyasi yollardan çözülmesi gerektiği tyaraftarı olduğunu yazılı bir bildirimle açıkladı.

Avrupa Birliği Venezuela Krizini Barışçıl Yönde Çözme Taraftarı

Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, yaptığı yazılı açıklamada, AB'nin bölgesel ve uluslararası ortaklarla beraber Venezuela'daki durumu yakından takip ettiğini belirterek "AB, Venezuela'daki çok yönlü krizin barışçıl, demokratik ve siyasi yollardan çözülmesi gerektiğini vurguluyor." ifadelerini kullandı.

Venezuela'da çoğunluğu muhalefetin elindeki Ulusal Meclisin Başkanı Juan Guaido, kendisini "geçici devlet başkanı" ilan etmiş ve başta ABD olmak üzere Avustralya, Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay, Brezilya, Şili, Panama, Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala gibi ülkeler tarafından tanınmış, son olarak Avrupa Parlamentosu da aynı yönde adım atmıştı.

Bununla ilgi Mogherini, Juan Guaido'nun güvenliğinin tehlikeye girmesinin gerginliği arttıracağını bunun aynı zamanda uluslararası toplumun tepkisini çekeceğini sözlerine ekledi.

Meksika, Türkiye, Rusya, İran, Küba, Çin ve Bolivya ise Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümetine desteklerini yinelerken, Maduro da gelişmeler üzerine ABD ile diplomatik ve politik ilişkileri kestiğini ancak ticari ilişkilerinin süreceğini açıklamıştı.

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2019, 10:13

YORUM EKLE