Avrupa Merkez Bankası’nda Mustafa Kemal Atatürk Resimli Euro Basıldı!

Avrupa Merkez Bankası, Mustafa Kemal Atatürk resimli Euro bastı! Bu durumun gerçekleşmesinde emeği olan Özgür Honaş konu ile alakalı açıklamalarda bulundu.

Avrupa Merkez Bankası’nda Mustafa Kemal Atatürk Resimli Euro Basıldı!

Mustafa Kemal Atatürk Resimli Euro Basıldı!

Avrupa Merkez Bankası tarafından yapılan açıklama kapsamında Mustafa Kemal Atatürk resimli Euro basılacağı belirtildi. Bunun yanında Türk koleksiyoncuların faaliyetleri sonucu olarak basılan paranın piyasada bulunan Euro ile aynı niteliklerde olduğu ifade edildi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) üstünde Mustafa Kemal Atatürk’ün resmi olan Euro bastı. Madalya ve eski para bilimi ile meşgul olan Özgür Honaş’ın iş arkadaşları ile beraber devam ettirdiği sürecin sonlanmasıyla bastırılan para, Türkiye’nin reklamının yapılması ve marka değerini gösterilmesi maksadıyla turizm sektöründe kullanılacak. Bu para piyasada zaten bulunan Euro işe aynı kalite değerlerinde ve niteliklerinde basıldı. Koleksiyoncu Honaşın, bundan sonra amaçladığı proje ise bir Cumhurbaşkanı serisi oluşturmak. Özgür Honaş bu konu kapsamındaki faaliyetlerinin sonlanmasının sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayını isteyecek.

Senelerdir madalya ve eski para bilimi ile meşgul olduğunu belirten Özgür Honaş ilgili süreç hakkında bazı söylemlerde bulundu. Honaş, bir akşam evinde otururken sosyal medyada onu takip eden kullanıcılardan birinin onu aradığını (İbrahim Gölgeli) ve Avrupa’da ikamet ettiğini, Avrupa Merkez Bankası’nın bu tarzda paralar basmakta olduğunu ve bu konuda bir çalışma yapmak istediğini belirttiğini söyledi ve ondan yardım istediğini ifade etti. Yardım edeceğini söyleyen Honaş sözlerine, bunun ona ilginç geldiğini, Avrupa Merkez Bankası’nın onların parasını hangi sebeple basacağını düşündüğünü ve ardından bir araştırma yaptığını anlattı. İlk aşamalarda olması ihtimali konusunda şüphelerinin olduğunu söyledi. Paranın dizaynının Hollanda vatandaşı bir tasarımcının üstlendiğini ifade eden Özgür Honaş, kendisinin de tasarım konusunda yardımları olduğunu ve sonraki dönemde paraya son görünümünü kazandırdıklarını, ardından basım tarihini beklediklerini ifade etti. Parayı verdikten sonra kısa bir sürenin geride bırakılmasıyla Avrupa Merkez Bankası’ndan ön onayın alındığını, ardından 3 hafta sonrada paranın basıldığını söyledi.

Özgür Honaş paranın turizm maksadıyla kullanılacağını ifade ederken bunun bir tür anı parası olduğunu belirtti. Farklı ülkelerde de bu gibi tanıtım maksatlı paraların basıldığına değinen Honaş, kendilerinin de bu yöntemle Mustafa Kemal Atatürk konulu bir para bastırmak istediklerini anlattı.

5.000 Tane Basıldı

Mustafa Kemal Atatürk resimli paradan 5000 tane basıldığını ifade eden Özgür Honaş bu serinin devamı olmayacağını söyleyerek ajandalarındaki farklı projelerden bahsetti.

Cumhurbaşkanlığı Serisi Yapmayı İstiyorlar

Bir Cumhurbaşkanlığı serisi oluşturmak istediklerini belirten Özgür Honaş, bu konu ile alakalı bir proje yaptıklarını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayına ileteceklerini, onay gelmesi halinde projeyi uygulamaya koyacaklarını söyledi.

Koleksiyoncu Honaş, bundan sonra gelecek dönemde Çanakkale Zaferi ve gelirinin şehit yakınlarına verileceği 15 Temmuz konulu bir para bastırma hedeflerini olduğundan bahsederek, Çanakkale Zaferi konulu bir seri yapmanın da planları arasında olduğunu, gerekli belgelerin edinilip yakın bir tarihte projenin uygulanacağını söyledi. Bunun yanında 15 Temmuz temalı bir paranın basılması planının olduğunu da ifade ederek, bunun katiyen maddi bir kaygıyla yapılmayacağının altını çizdi. Honaş, buradan elde edilen paranın şehit ailelerine ve 15 Temmuz Deneği’ne verileceğini söyleyerek sözlerini sonlandırdı.

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2019, 18:30

YORUM EKLE