Batıdan İran'a Yeni Tavır

AB, geçtiğimiz günlerde İran’a yönelik uygulanan yaptırımları kaldırmıştı. Türkiye ve Avrupa Birliği ise İran ekonomisindeki faydaların sürdürülmesi noktasında mutabakat sağladı.

Batıdan İran'a Yeni Tavır

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun katılımıyla gerçekleşen Türkiye – AB Yüksek Düzeyli Siyasi Diyalog toplantısı sonrası önemli açıklamalar yapıldı. Toplantı sonrasında, Türkiye-AB arasındaki ilişkilerin stratejik bir öneme sahip olduğu vurgulandı. Ortak çıkarlar konusunda işbirliği yapmanın hayati nitelik taşıdığından bahsedildi ve gündem konuları hakkında değerlendirmede bulunulduğu paylaşıldı.

Türkiye bu toplantıda Avrupa Birliği’ne katılma anlamındaki bağlılığını ve kararlılığını yineledi. Yapılan açıklamada, her iki tarafın da diyalog ve işbirliği noktasında mutabakat sağlandığı ifadelerine yer verildi.

Terörle Mücadele de Gündemdeydi

Gündemde yer alan bir diğer konu ise terörle mücadele oldu. Türkiye ve Avrupa Birliği’nin terör örgütlerine karşı işbirliği mesajları verdiği ve somut adımlar atıldığı anımsatıldı. Türkiye ile AB kurumları arasında köprü oluşturulması ve daha yakın işbirliği noktasına varılması gerektiği duyuruldu.

Basın açıklamasında, faydalı uygulamaların paylaşılabilmesi ve terör finansmanıyla mücadele için girişimlerde bulunulacağı değerlendirildi. Bunun yanı sıra terör örgütlerinin dışında terörist savaşlarının da önlenebilmesi adına Türk makamlarının AB ile yakın ilişkiler kuracağından bahsedildi.

Gümrük Birliği’nde işleyişin iyileştirilmesi ve dış politikadaki diyalog toplantıları bağlamında da yeni hazırlıklar yapılacağı anımsatıldı.

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2019, 00:42

YORUM EKLE

Popüler Haberler