Belçika’da İstifa Depremi! Krala Sunmaya Hazırlanıyor

Belçika Başbakanı Charles Michel, istifa kararı aldığını kamuoyuna duyurdu. Michel’in çok kısa bir süre içerisinde istifa dilekçesini Kral’a vereceği ifade ediliyor.

Belçika’da İstifa Depremi! Krala Sunmaya Hazırlanıyor

Yeşil yeleklilerin eylemleri Fransa’dan Belçika’ya da sıçramıştı. Eylemcilerin desteğini arkasına almayı başaran Flaman Sosyalist Parti ve Sosyalist Parti parlamentoda Michel hükümeti için güvensizlik oyu verdi. Parlamentoda güvensizlik oyunun daha yüksek çıkması üzerine Michel, istifa sunma kararı aldığını açıkladı.

Belçika Kralı Philippe’nin ise Michel’in istifasını erteleme, reddetme veya onaylama gibi yetkileri de bulunmakta. Başbakan Michel’in Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan Küresel Göç Mutabakatı’na destek vermesi büyük bir krize yol açmıştı. Fransa’da başlayan eylemlerden güç bulan pek çok vatandaş, Belçika’da da benzer eylemlere başladı.

Koalisyon Partileri Çekilme Kararı Aldı

Michel’in Göç mutabakatına destek vermesinin ardından koalisyon ortağı partiler çekilme kararı aldığını duyurmuştu. Özellikle de koalisyonun milliyetçi ortağı Yeni Flaman İttifakı’nın koalisyondan çekilmesi büyük yankı uyandırmıştı. Michel, ayrılma kararı alan partilerden kısa süre sonra Philippe onayıyla istifa eden N-VA’lı bakanların yerine atamalar yapılacağını duyurmuştu.

Ancak Başbakan’ın attığı atama adımı da yeterli desteği bulmadı. Azınlık hükümeti olarak ülke yönetimine devam etmek isteyen Michel, istifasını sunacak. Kral’ın istifaya vereceği yanıt ise dünya kamuoyunu meşgul ediyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2018, 05:07

YORUM EKLE