Brexit anlaşmasından korkan 4 binden fazla İngiliz, İsveç vatandaşı oldu

İngiltere'nin aldığı Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma kararından sonra İngiltere vatandaşları İsveç vatandaşlığına geçmeye başladı. Son 10 ayda İsveç vatandaşı olan İngilizlerin sayıları 4 bine yükseldi.

Brexit anlaşmasından korkan 4 binden fazla İngiliz, İsveç vatandaşı oldu

İngitere Hükümeti Brexit anlaşması çerçevesinde Avrupa Birliği (AB) üyeliğinden ayrılma kararı sonrasında İngiliz vatandaşlarında korkular olşmaya başladı. İsveç vatandaşı olmak için başvuru yapan İngilizlerin sayıları son 10 ayda 4 bini buldu.

İsveç Göçmenler Ofisi, vatandaşlık başvurusu verilerine dayanarak hazırladığı raporda sadece ekim ayında 1205 İngilizin vatandaşlık için müracaat ettiğini ve son 10 ayda toplam 4 bin 120 kişiye vatandaşlık verildiği açıklandı.

Göçmenler Ofisi Sözcüsü Johanna Mahlen, söz konusu başvurularla ilgili yaptığı açıklamada, 4 yıl önce İsveç pasaportu almak için başvuran İngiliz vatandaşlarının sayısının yalnızca 400 olduğunu belirtirken, 2016'da gerçekleşen referandumdan sonra İsveç vatandaşlığı almak isteyen İngilizlerin sayısının daha da arttığını söyledi.

Göçmenler Ofisinin'in verilerine göre, 2019 yılı içerisinde 24 bin 170 Suriyeli İsveç vatandaşlığına geçerken, 4 bin 120 ile İngilizler ikinci sırada yer aldı. İngiltere'yi 3 bin 364 ile Afganistan vatandaşları takip ederken İsveç pasaportu alan Türklerin sayısı ise 666 olarak kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2019, 22:28

YORUM EKLE

Popüler Haberler