Brexit Süreci Yeni Boyutta

İngiltere kabinesinin onayladığı, Avrupa Birliği’nden ayrılma sürecinin belirlendiği Brexit anlaşması onaylandı. AB Konseyi, İngiltere ile ilgili gelecekteki ilişkileri belirleyecek bildiriyi onayladı.

Brexit Süreci Yeni Boyutta

Avrupa Birliği Konseyi, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasını ve gelecekteki ilişkileri belirleyecek bildiriyi kabul etti. Konsey, Avrupa Parlamentosu’nun gerekli adımları atmasına yönelik bir talepte bulundu. Bildirge, AB Liderler Zirvesi’nde kabul edildi. İngiltere ve Kuzey İrlanda’nın Avrupa Birliği’nden ayrılmasını içeren Brexit’in resmen onaylandığı kamuoyuna duyuruldu.

Avrupa Parlamentosu anlaşmanın 30 Mart 2019’da yürürlüğe girmesi adına çalışmalarını sürdürecek. Bildirgeye göre, AB konseyinin İngiltere ile mümkün olduğu kadar yakın ilişki yürüteceği ifadesi yer alıyor.

Anlaşma İngiltere Parlamentosuna Sunulacak

585 sayfalık Brexit ayrılık  deklerasyonunun geçerli olabilmesi için AP ve İngiltere Parlamentosu’nun çoğunluğu gerekiyor. Anlaşmanın İngiltere Parlamentosu’ndan geçebilmesi için 650 milletvekilinin 320 oyunu alması gerektiği belirtiliyor.

23 Haziran 2016’da İngiltere’de yapılan referandumla AB’den ayrılma kararı alındı. Karar sonrası AB ile İngiltere arasında müzakereler başlatıldı. Geçtiğimiz yıl İngiltere’nin AB’den ayrılmasıyla ilgili ayrılık ücreti ödemesi konusunda anlaşmaya varılmıştı. Bunun yanında vatandaş haklarının korunması noktasında da müzakereler gerçekleştirilmişti. Tasarının meclisten geçmesi halinde İngiltere 29 Mart 2019’da Avrupa Birliği’nden resmen ayrılacak.

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2019, 00:44

YORUM EKLE