Brüksel Şiddete Başvuruyor

Sarı yeleklilerin Fransa’da düzenlediği eylemlerin sıçradığı Brüksel’de protesto gösterilerine TOMA ve gaz bombasıyla müdahale edildi. Bölgedeki aşırı sağcı eylemciler, göçe karşı sloganlar atıyor.

Brüksel Şiddete Başvuruyor

Belçika’nın başkenti Brüksel’de Avrupa Birliği’nin yakınlarındaki binaların etrafında eylemciler protesto gösterileri düzenledi. Polis, eylemcilere karşı göz yaşartıcı gazlar ve TOMA ile müdahalede bulundu.

Fransa’da sarı yeleklilerin başlattığı eylemler kısa bir süre sonra Brüksel’e de sıçradı. Aşırı sağcı eylemciler, Schuman Meydanı’nda bir araya geldi ve eylemci sayısının binden fazla olduğu belirtiliyor. Başbakan Charles Michel’in istifasına yönelik sloganlar atan eylemcilerin, hükümet ve göç karşıtı bayraklar açıkları görüldü. Eylemcilerin, bölgede ses bombaları attığı ve meşaleler yaptığı ifade ediliyor.

Göçmenlere Destek Eylemleri Düzenlendi

Göç karşıtı eylemlerin yanı sıra yine Brüksel’in Rue du Congres Caddesi’nde göçmenlere destek mesajları verildi. Karşı taraftaki eylemciler, Küresel Göç Sözleşmesi’nin imzalanmasını destekliyor. Bölgede faşistler dışarı sloganlarıyla eylemlerini sürdüren yüzlerce kişi Maximilien Park’ına yürüdü.

Birleşmiş Milletlerin Küresel Göç Sözleşmesi’ne destek verdiğini ifade eden Michel, düşmenin eşiğinde. Üç partili koalisyonla hükümete gelen Michel, milliyetçi ortağın koalisyondan çekilmesiyle büyük bir tehlike yaşadı. Küresel Göç Sözleşmesinde insan kaçakçılığı ve göçmen hakları konusunda herkesin elini taşın altına koyması gerektiğine dair hükümler yer almakta.

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2018, 09:01

YORUM EKLE

Popüler Haberler