Cezayir Halkının Protestolarına Rağmen Abdülaziz Buteflika Tekrar Aday Oldu

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülaziz Buteflika, Cezayir halkını ülke çapında kendisinin tekrar aday olmaması için protesto gösterileri yapmalarına rağmen yeniden aday olacağını açıkladı.

Cezayir Halkının Protestolarına Rağmen Abdülaziz Buteflika Tekrar Aday Oldu

Pazar günü devlet televizyonundan bir mektup aracılığı ile  yeniden aday olacağını bildiren Cumhurbaşkanı Abdülaziz Buteflika, seçimleri kazanması halinde görev süresi bitmeden yeni bir seçim düzenleyeceğini ve bu seçimlerde tekrar aday olmayacağını duyurdu.vButeflika’nın bu açıklamasının ardından çok sayıda Cezayirli sokağa dökülerek Cezayirlilerin yoğun olarak yaşadığı Fransa’da da Cumhurbaşkanı’nın beşinci dönem görev yapmak istemesi protesto edildi.

20 yıldır iktidarda olan Bouteflika adaylık bildirimini sunduğu mektupta “Protestocuların yürekten gelen çığlıklarını duydum, özellikle de ülkemizin geleceği hakkında bana sorular yönelten gençlerinkini” ifadelerini kullanan Bouteflika sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu gençler karşı karşıya oldukları belirsizlikler nedeniyle anlaşılabilir bir endişeyi dile getiriyorlar. Vatandaşlarımın kalplerini ve ruhlarını memnun etmek benim görevim.” ifadesini kullandı.

82 yaşında olan Bouteflika'nın bu açıklaması protestocuları ikna etmeye yetmedi. 

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2019, 12:54

YORUM EKLE