Çin Hükümeti Dijital Oyunları Kısıtlayacak

Özellikle online platformlara uyguladığı kısıtlamalarla tanınan Çin Hükümeti, şimdi de dijital oyun platformlarını çocukların göz sağlığını korumak için yoğun bir denetim altına alacak.

Çin Hükümeti Dijital Oyunları Kısıtlayacak

Moden dönemde çocuklar ve gençler tarafından yoğun rağbet gören platformları olan dijital oyunlar, dünya piyasasını kasıp kavurmaya ve gün geçtikçe gelişmeye devam ederken, Çin Hükümeti, bu oyunlarla ilgili olarak kırmızı butona bastı. Çinli çocukların göz sağlığını korumak adına gerçekleştirilecek olan çalışmalara göre dijital oyunlarda geçirilen vakitlere ve oynana oyun türlerine kısıtlama getirilecek. Hükümetin ülke genelinde hakimiyet kazanan bilgisayar oyunlarına yönelik aldığı bu karar ise büyük oyun şirketlerinin hisselerinde gerilemeye neden oldu. Devlet Başkanı Şi Cinping'in yayınladığı talimat ile beraber düzenlemeler de gecikmedi.

OYUN SAYISI DÜZENLENECEK

Özellikle online oyunlar üzerinde yapılacak olan düzenlemeler ile çocukların ve gençlerin bu ounlarda geçirdikleri zaman ve göz sağlığı riskleri kontrol altına alınacak. Başkan Cinping'in bildirimi üzerine harekete geçen Eğitim Bakanlığı'nın gerçekleştirdiği açıklamalara göre özellikle online oyunlar başta olmak üzere birçok yeni oyunun piyasaya girişinde kısıtlamaların yapılacağı açıklandı. Totalde 8 bakanlığın imzasıyla desteklenen açıklamaya göre ayrıca oyunlara dahil olan bireylerin yaşına uygunluğun kontrol edilmesi adına "yaşa uygun uyarı sistemi" geliştirilecek.

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2018, 13:17

YORUM EKLE