Deprem ve Tsunami Endonezya'yı Vuruyor

Endonezya’da çok şiddetli deprem ve tsunami devam ediyor. Ölü sayısı 832 olarak açıklanırken, Devlet Başkan Yardımcısı binlerce kişinin ölme ihtimalinin olduğunu aktardı.

Deprem ve Tsunami Endonezya'yı Vuruyor

Sulawesi Adası’nda beliren deprem ve tsunami sonucunda, Endonezya zor zamanlar yaşamaya devam ediyor. Şuana kadar yapılan açıklamaya göre 832 kişinin hayatını kaybetmiş olduğu düşünülüyor. Tsunaminin başladığı ilk aşamalarda uluslararası kaynaklar 420 kişinin yaşamını yitirdiğini açıklamıştı. Ancak son haberler bu sayının 832 kişi olduğu yönünde. 

Endonezya Devlet Başkan Yardımcısı Yusuf Kalla, tsunami ve deprem sebebiyle binlerce kişinin yaşamını yitirmiş olabileceği ihtimaline değindi. Şuanda Endonezya’da halen can pazarı devam ediyor.

Endonezya’da 2006’da meydana gelen 9.1 büyüklüğündeki deprem ve tsunami sonucunda 230 bin kişi yaşamını yitirmişti. Yine aynı bölgede geçtiğimiz yıl Temmuz ve Ağustos aylarında yine can kayıpları yaşanmıştı. 6,3, 6,9 ve 7 büyüklüğünde meydana gelen depremler sonucunda 563 kişi hayatını kaybetmişti. 

T.C. Dışişleri Bakanlığı ‘’Her Türlü Yardıma Hazırız’’

T.C. Dışişleri Bakanlığı, Endonezya’daki deprem ve tsunami felaketiyle ölenlerle ilgili üzüntü duyduğunu ifade etti. Yapılan açıklamada ortaya çıkan hasara da değinilirken, iki hükümetin dayanışma içerisinde olduğuna değinildi. Bakanlık, Endonezya’ya yapılabilecek her türlü yardımı yapmaya hazır olduklarını beyan etti.

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2018, 21:56

YORUM EKLE