Dokunulmaz Başkonsolos Yurtdışına Kaçtı

Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’na girdikten sonra bir daha çıkmayan muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti bulunan deliller neticesinde kesinleşti. Bu süreçte Başkonsolos Muhammed el Uteybi’nin yurtdışına kaçtığı öğrenildi.

Dokunulmaz Başkonsolos Yurtdışına Kaçtı

İstanbul Levent’teki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı için çalışmalar sürdürülüyor. Günlerde yapılan çalışmalar sonucunda Başkonsolosluk’ta delillerin yok edilmeye çalışıldığı ve cinayet buluntularına rastlandığı öğrenildi. Bu haberlerin yayılmasının ardından Arap basını Arabistan Başkonsolosu Muhammed el Uteybi ile ilgili flaş bir iddiada bulundu. Başkonsolos Muhammed el Uteybi’nin tarifeli bir uçakla İstanbul’dan Suudi Arabistan’a uçtuğu söyleniyor.

Konsolos Dokunulmazdı, Hukuka Saygı Duymalıyız

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, başkonsolosun ülkesine dönmesiyle ilgili eleştirileri yanıtladı. Çelik, başkonsolosun dokunulmazlığının olduğunu ve Türkiye’nin hukuki süreçlere saygı göstermek zorunda olduğunu dile getirdi. Kayıp gazeteci Kaşıkçı için soruşturmanın bağımsız olarak sürdürüldüğüne dikkat çeken Çelik, soruşturmada ilerleme kaydedildiğini hatırlattı.

Dünyanın bu konuda hassasiyet içerisinde Kaşıkçı olayına odaklandığını kaydeden Parti Sözcüsü, meselenin Arabistan değil dünya meselesi olduğunu belirtti. Çelik’in açıklamasında Türkiye’de soruşturmanın yürütülmesi adına konsolosluk binası ve konsolosun evine girilebilmesi için çalışmalar da yer aldı. Arabistan ile konu ile ilgili iş birliği yapılmasına sıcak bakıldığını da duyuran Çelik, olayın açığa çıkarılacağı ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2018, 00:02

YORUM EKLE