Dünya alarma geçti! ABD, Rusya, AB ve Çin'de acil durum toplantı çağrısı!

ABD ile Rusya hattında son dakika gelişmeleri yaşanıyor. İddialara göre Beyaz Saray'da acil durum ilan edildi, Putin bugünkü toplantılarını iptal ettiğini açıkladı.

Dünya alarma geçti! ABD, Rusya, AB ve Çin'de acil durum toplantı çağrısı!

ABD, Rusya ve AB'de hareketli saatler yaşanıyor. Konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmazken ABD, Rusya ve AB'de acil durum toplantı çağrısı yapıldı. Rusya Devlet Başkanı Putin'de bütün toplantılarını iptal etti.

ABD ve Rusya'dan sonra Avrupa Komisyonu üyeleri de Brüksel'de acil toplantıya çağrıldı. Washington-Moskova hattında yaşanan hareketlilik sonrası ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, acil koduyla Beyaz Saray'a davet edildi.

Pence'nin Beyaz Saraya çağrılmasından kısa bir süre sonra da Rusya Lideri Putin'in tüm görüşme randevularını iptal ederek, Savunma Bakanı Şoygu ile görüşmesi dünya basınında geniş yankı uyandırdı.

Aynı saatlerde Avrupa Komisyonu Güvenlik Konseyi de Brüksel'de acil bir toplantıya çağrıldı. Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi'nin de acil olarak toplandığı ileri sürüldü.

Bazı iddialara göre, Washington-Moskova hattında yaşanan hareketliliğin nedeni, Rus denizaltında çıkan yangınla ilgili olabileği yönünde. Bir diğer iddia ise göre denizaltı yangınından sonran sonra "nükleer sızıntı" meydana gelmesiyle ilgili.

Ancak bütün bu bilgiler birer iddiadan ibaret ve henüz bir açıklama yapılmadığı için hiçbir yerden teyitli unsurunu taşımıyor.

Beyaz Saray yetkilisi ise durumun Başkan Donald Trump veya ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'in sağlık durumuyla ilgili olmadığını ve bir ulusal güvenlik konusu da olmadığını açıkladı.

Pence'in Beyaz Saray'a dönüşü ilk olarak 'acil durum' olarak tanımlansa da, daha sonra yetkililer durumun 'acil' olmadığı yönünde açıklamalar yaparak, "Başkan Yardımcısı'nın Washington'da kalmasını gerektiren bir şeyler oldu. Alarm vermek için bir neden yok" ifadeleri kullanıldı.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2019, 21:07

YORUM EKLE

Popüler Haberler