Ekonomik Savaşın Mimarı Belli

ABD Başkanı Donald Trump’un bütün dünya ticaretinin zarar görmesine sebep olan ekonomist ortaya çıktı. En üst düzey ticaret danışmanı eski Demokrat Peter Navarro’nun bu kararı verdiği iddia ediliyor.

Ekonomik Savaşın Mimarı Belli

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşları bütün dünyaya sıçramış durumda. İki ülke arasındaki gümrük vergilerine yapılan dev yaptırımlardan sorumlu isim basına aktarıldı. ABD Başkanı Donald Trump’un ticaret danışmanı Peter Navarro’un fikirleriyle bu adımların atıldığı konuşuluyor.

Geçtiğimiz günlerde ABD, Çin’e 34 milyar dolar tutarında bir yaptırım uygulamaya karar vermişti. Atılan bu adımla birlikte bütün dünya piyasası yankılanmıştı. Trump’a bu fikri veren Navarro’nun ise Çin düşmanlığıyla bilinen bir isim olduğu konuşuluyor. ABD’deki imalat sektörünün güçlenebilmesi için bu adımların atıldığı ve bunun için de yatırımcıların ABD’ye döndürülmeye çalışıldığı iddia ediliyor.

Trump’un Seçim Öncesi Çin Söylemleri Gündeme Geldi

ABD Başkanı Donald Trump’un seçim öncesindeki Çin tavırlarının şuanda gün yüzüne çıktığı yazılıyor. Trump’un danışmanı ise bu noktada bütün ülkelerle olan ticari ilişkilerin yeniden gözden geçirilmesi gerektiği uyarılarında bulunuyor.

Çin’in attığı adımları an be an takip ederek sert söylemlerden geri durmayan Navarro, Çin menşeili ürünlerin satışına engel koymak istiyor. Uzmanların yaptığı yorumlar bu şekildeyken, ilerleyen günlerde ABD ekonomisinde büyük tahribatlar yaşanacağı öngörülüyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2018, 11:06

YORUM EKLE

Popüler Haberler