Facebook'tan Soykırıma Tepki

Arakanlı Müslümanlara yönelik olarak gerçekleştirilen soykırım, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu tarafından rapora dökülünce, Facebook Myanmar Ordusu'nu uzaklaştırdı.

Facebook'tan Soykırıma Tepki

Geçtiğimiz yıl başlayan ve binlerce müslümanın ölümü ile sonuçlanan Arakan katliamı sosyal medyada da yer aldı. Myanmar Ordusu'nun Facebook ve Instagram gibi sosyal medya hesapları üzerinden yayınladığı paylaşımların, Müslümanlara karşı nefreti körükleyici ve yalan haber içerdiği gerekçesi ile hesapları kapatıldı. Birleşmiş Milletlerin de yakın zamanda paylaştığı bildiriye göre Myanmar Ordusu'nun Arakanlı Müslümanlara karşı soykırım suçu işlediği ortaya konulmuş ve yaşanan olayın bir nefret suçu olduğu açıklanmıştı.

FACEBOOK DİKKATE ALDI

Myanmar Ordusu'nun Arakan bölgesinden katlederek uzaklaştırmaya çalıştığı Müslümanlar ile ilgili olarak Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu önemli bir rapor hazırladı. Rapora göre Myanmar Ordusu ve Hükumeti, kasıtlı ve planlı olarak Arakanlı Müslümanlara yönelik soykırım suçu işlemekteydi. Bu raporun yayınlanmasının ardından Facebook yöneticileri, Myanmar Ordusu'nun Facebook ve Instagram hesaplarını incelemeye aldı ve yapılan paylaşımlarda nefreti arttırıcı, yalan haber içeren fotoğraf, yazı ve videoların olduğunu tespit etti. Bu kapsamda da Myanmar Ordusu'nun Facebook ve Instagram hesapları kalıcı olarak kapatıldı.

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2018, 13:54

YORUM EKLE