Florence Felaketi ABD’yi Sallıyor

Doğu ABD bölgesini etkisi altına alan Florence Kasırgası felaketi sürmeye devam ediyor. Kasırgada çok sayıda kişi öldü ve yaralandı. Ölen kişi sayısı ile ilgili açıklanan ilk rakamlar ise eyalette üzüntüye yol açtı.

Florence Felaketi ABD’yi Sallıyor

Kuzey ve Güney Carolina’yı tamamen devre dışı bırakan Florence Kasırgası etkisini büyük bir hızla sürdürüyor. ABD yetkilileri kasırga süreci boyunca şuana kadar 13 kişinin yaşamını yitirdiğini kamuoyuna duyurdu. Doğu ABD’deki yaşamı alt üst eden kasırga felaketi sebebiyle yüzlerce evi su bastı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşanan bu olay için suların bir metreye kadar ulaşabileceği iddia ediliyor. Bununla birlikte can güvenliği açısından 3 bine yakın uçuşun iptal edildiği bildirildi. Şuana kadar 2 milyonu aşkın kişinin elektriği kesilmiş durumda. Bunun yanı sıra yetkililer elektrik kesintilerinin haftalarca süreceğini söylemişti.

Kurtarma çalışmaları devam ediyor

Kasırga sonucunda amfibi saldırı araçları kullanıldı ve kurtarma çalışmaları sonucunda 20 sivilin hayatını kurtardığı söyleniyor. Ancak halk etkili uyarıların yapılmadığından şikayetçi.

Yapılan araştırmalara göre kasırganın ülkeye 170 milyar dolardan fazla maddi hasara yol açtığı ifade ediliyor. Bu felakette 760 bini aşkın konutun büyük hasarlara uğradığının altı çizilmekte. ABD kasırganın öncesinde 2 milyon insan için zorunlu tahliye emri çıkarmıştı. Sadece üç eyalet için gerçekleşen tahliyelerin her saniye artış gösterdiği aktarılmakta.

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2018, 20:42

YORUM EKLE