Fransa'nın Skandal Kararına Dışişleri Bakanlığından Sert Tepki

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle 24 Nisan’ı "anma günü" ilan etmesine Türkiye Dışişleri Bakanlığı sert tepki gösterdi.

Fransa'nın Skandal Kararına Dışişleri Bakanlığından Sert Tepki

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Cumhurbaşkanlığı karanamesiyle 24 Nisan’ı "anma günü" ilan etti. Türkiye'den tepki almasına neden olan Fransa'nın bu skandal kararının ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ile telefonda bir görüşme gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun ise sosyal medya hesabı üzerinden, "Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un 24 Nisan’ı “Anma Günü” ilan etmesi ucuz bir popülizm ve büyük bir hadsizlik öneğidir" paylaşımını yaparak tepkisini gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada da ise; "Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Cumhurbaşkanlığı karanamesiyle “24 Nisan’ı anma” günü ilan etmesini şiddetle kınıyoruz.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ile Fransız Anayasa Mahkemesi içtihatları, 1915 olaylarının meşru bir tartışma konusu olduğunu tespit etmiştir. Evrensel hukuka göre, Ermeni tezlerinin siyasi girişimlerle dayatılması ifade özgürlüğüne aykırıdır.

Cumhurbaşkanı Macron’un bu kararı, Fransa’da yerleşik 700 binden fazla nüfusa sahip Türk toplumunu derinden incitmiştir." ifadeleri kullanıldı.

Fransa’nın dostane bir tutum izlemediğini, Türkiye ile ilişkilerini etiledikleri yönüne deyinilen açıklamada; "Türkiye, 104 yıllık sözkonusu tarihi olayın Ortak Tarih Komisyonu kurularak araştırılmasını önermektedir.

Tüm bu hususları bildiği halde, seçim kampanyasında oy kazanmak adına Ermeni çevrelere yaranmaya çalışan Macron, tarihi siyasileştiren popülist bir lider olarak hatırlanacaktır.

Fransa’nın, Kurtuluş Savaşı’nda Anadolu’nun bir kısmını işgal ederek, Ermeni isyancıları sivil halka karşı insanlık dışı katliamlar gerçekleştirmeye teşvik ettiği tarihi bir gerçektir.

Fransa ve dünyanın her yerindeki Türkler ile Müslümanlar, Ermeni isyancılarca katledilen 500 binden fazla Osmanlı vatandaşı Türk ve Müslümanın hatırasına yönelik bu saygısızlığı unutmayacaktır." denildi.

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2019, 23:30

YORUM EKLE