Fransa Sigara İzmaritine "Dur" Diyor

Fransa'nın Colmar Belediyesi'nde başlatılan yeni bir uygulama ile birlikte, bu belediye sınırları içerisinde yere sigara izmariti atanlara 68 Euro ceza ödetilecek.

Fransa Sigara İzmaritine

Dünya çevre kirliliği üzerinde en büyük etkisi olan faktörler genellikle hazır gıda paketleri, market poşetleri ve sigara izmaritleri olarak görülüyor. Dünya çapında bu anlamda çevre koruma çalışmaları başlatılırken, birçok ülke çevre kirliliğinde bu unsurların önüne geçebilmek için yasal uygulamalar gerçekleştiriliyor. Uygulamalara yakından bakıldığında özellikle Avrupa ülkelerinin ve Kuzey Amerika ülkelerinin bu anlamda hassasiyet gösterdikleri dikkat çekiyor.

Avrupa'nın birçok ülkesince çevrecilik ve çevreyi koruma adına çok önemli uygulamalar ve düzenlemeler bulunuyor. Birçok ülkenin gerçekleştirdiği ve düzenlemelerini devam ettirdiği çevrecilik uygulamalarına Fransa'nın bir belediyesinden ceza yaptırımı bulunan bir uygulama başlatıldı. Bu kapsamda belediye sınırları içerisinde yere sigara izmariti atanlara 68 Euro ceza kesilecek.

COLMAR BELEDİYESİ DE HAREKETE GEÇTİ

Fransa'da daha önce Paris ve Cannes şehirlerinde sokağa izmarit atma yasağının uygulanmasının ardından vatandaşların da desteği ile Fransa'nın Colmar Belediyesinde'de yere izmarit atma yasağı getirildi. Belediyede sokaklara yaklaşık 250 küllük yerleştirildi ve sigara içenlerin izmaritlerini bu küllüklere atmaları önerildi. Aksi takdirde sigara izmaritini sokağa atan kişilere 68 Euro tutarında yasal olarak ceza kesilebilecek. Fransa'da yapılan araştırmalara göre yaklaşık 16 milyon kişi sigara içiyor ve bu anlamda oldukça yüksek sigara tüketim oranına sahip olan ülkede yere izmarit atma oranı da yüksek seviyelerde gidiyordu. Uygulamaya başlanan bu yeni düzenlemeler sonrasında sokağa izmarit atma ve sigara tüketim oranında azalma bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2018, 12:10

YORUM EKLE