Golan Tepelerinin Egemenlik Kararına Türkiye'den Sert Tepki

ABD Başkanı Donald Trump’ın, "Golan Tepeleri üzerinde İsrail’in egemenliğini ABD’nin resmen tanıdığını" ilan eden başkanlık kararını imzalamasının ardından, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bu karara ve imzaya karşı olduklarını sert bir dille açıkladı.

Golan Tepelerinin Egemenlik Kararına Türkiye'den Sert Tepki

ABD Başkanı Donald Trump'ın, "Golan Tepeleri üzerinde İsrail'in egemenliğini ABD'nin resmen tanıdığını" ilan eden başkanlık kararını imzalamasının ardından dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bir açıklamada bulundu. Çavuşoğlu; "Biz bu imzaya karşıyız, bu karara karşıyız. Bunu kabul etmemiz mümkün değil" ifadelerini kullanarak kararı sert bir dille eleştirdi. 

Çavuşoğlu ABD Başkanı Trump’ın, Suriye toprakları olan Golan Tepelerinin sözde İsrail’in toprakları olduğunu kabul eden bir belgeyi imzalamasını marifet gibi şova dönüştürdüğü değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise, sosyal medya hesabı Twitter'dan bir paylaşımda. Kalın paylaşımında; "ABD´nin Golan Tepeleri kararı ve aynı saatlerde İsrail´in Gazze´yi bombalaması, barış karşıtı çatışmacı zihniyetin yeni bir tezahürüdür" diye konuştu.

Kalın, ayrıca; “ABD´nin Golan Tepeleri kararı ve aynı saatlerde İsrail´in Gazze´yi bombalaması, barış karşıtı çatışmacı zihniyetin yeni bir tezahürüdür. Kim tarafından desteklenirse desteklensin, işgal ve savaş politikaları gayr-ı meşrudur ve gayr-ı insanidir.” diyerek karara karşı olduklarını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2019, 12:48

YORUM EKLE